<p>Továbbra is Szíria tartja izgalomban a világ közvéleményét, és ember legyen a talpán, aki előre megjósolja, hogy Putyin orosz elnök tetszeleg majd a globális megmentő szerepében. </p>
Putyin a középpontban
Történetesen én ismerek egy ilyen embert, aki már két éve javasolja, hogy a Nyugat engedje át Moszkvának a szíriai válság kezelésének vezetését. Ő Ed Burke a FRIDE nevű európai agytrösztben.Ám a hidegháborús beidegződések nemcsak Moszkvában, Nyugaton is tartósnak bizonyulnak. Az orosz javaslatot – Szíria adja át vegyi fegyvereit – szinte az egész nyugati közvélemény olcsó orosz trükknek tartja, amivel Putyin elnök a saját kliensét, Aszadot próbálja menteni, egyúttal Obama elnököt (Amerikát) is megalázza. Szó se róla, Putyin cikke a The New York Timesban nagy vihart kavart, az orosz elnök egy olyan demokratikus fegyverrel élt (szabad sajtó), amit otthon nemigen tűr el. Ezzel együtt a cikket csak addig lehet kritizálni, amíg végig nem olvassuk. Fő üzenete ugyanis az, vajon tisztában vannak-e az amerikaiak azzal, hogy Szíria bombázása akár az egész Közel-Kelet eszkalálódásához vezethet. Nincs kétségem afelől, hogy az amerikai vezetés tisztában van ezzel. Ám a különböző érdekcsoportok (emberi jogi, diktátorellenes, beavatkozáspárti, neokonzervatív stb.) nyomása hatalmas az amerikai elnökre. Obamának kettős külpoltitikai céljai vannak: az amerikai háborúk befejezése, illetve a világ biztonságának biztosítása, nem kizárólag az Egyesült Államok által. Vagyis Obama érdeke, hogy ne nyisson új frontot amerikai főszerepléssel. Az oroszokkal való rendkívül gyors megegyezés Genfben nem egy konspiráció következménye, hanem ezt a kettős célt követi. Putyin megdicsőülése ehhez képest apró epizód, pontosabban eszköz a cél elérésehez. Aki továbbra is kifogásolja Putyin központi szerepét, fontolja meg a következőket. Először is az orosz kezdeményezés felelősséggel jár: a vegyi fegyverek összegyűjtése aligha lehetséges nemzetközi katonai beavatkozás nélkül. Végezzék el csak az oroszok ezt a rendkívül veszélyes és piszkos munkát, ha már vezető szerepre áhítoznak. Másodszor, Moszkva egyre növekvő gazdasági problémákkal néz szembe. Költségvetési deficitje eléri a 2 billió rubelt, a gáz- és olajbevételei csökkenését (a globális tényezők változása miatt) aligha tudja megállítani. Moszkva tanácstalan, hogyan tovább. Harmadszor és talán éppen ezért, a múlt heti – ténylegesen tiszta – orosz helyhatósági választások azt mutatták, hogy Moszkva szorult helyzetében talán hajlandó a demokrácia felé fordulni. A következő lépés a regionális választások megrendezése lesz, amelyeket épp Putyin törölt el majd tíz évvel ezelőtt. Nincs szándékomban sem Oroszország dicsőítése, sem befeketítése, régi beidegződések alapján. Élvezze csak Putyin a pillanatnyi sikert, amit a Nyugat hozott neki össze. És egye is meg, amit főzött.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.