Protestszavazatok

<div>Egy hónap múlva elnökválasztás, s egyre inkább úgy tűnik, pártfüggetlen jelölt lesz Robert Fico kihívója. Jó eséllyel egy olyan jelölt, Andrej Kiska, akiről alig tud valamit a jónép.</div><div>&nbsp;</div>

Mit tesz a jobboldali választópolgár? Büntet, tiltakozik. Mert elégedetlen és frusztrált. Nem látja a kiutat. Jön egy volt vállalkozó, aki pár éve pénzkeresés helyett pénzosztással foglalkozik. Gyakorlatilag alig ismeri valaki, arról pedig végképp gőze sincs a választónak, hogy mit akar, hogyan viselkedne „igazi” politikusként, nyomás alatt, magas funkcióban. Andrej Kiska több mint egy éve futtatja magát elnökjelöltként, ez idő alatt szinte mindenki hallhatott már róla, ám azon kívül, hogy a 90-es években sikeres vállalkozóként meggazdagodott most pedig egy alapítványt vezet, nem sokat tudni róla. Normális esetben ilyen jelölt nem rúgna labdába az elnökválasztáson. Ezzel nem Andrej Kiskáról, emberi vagy szakmai kvalitásairól mondunk véleményt, hanem a helyzetről. Egy politikailag ismeretlen, tapasztalatlan jelölt – legyenek egyébként bármilyen szép tervei és eszméi – egy magas politikai játszmában a futottak még kategóriába tartozna. Felívelő népszerűség után nagyot bukna, s a vert mezőnyben kullogna haza. Persze, nem kizárt, most is hasonló lesz a vég, ám a felmérések nem ezt valószínűsítik. Kiska második helye a jobboldal bizonyítványa. Egyben a politikai elit kórlapja is. A jobboldali választópolgár kiábrándult pártjaiból, s a különböző új projektek – új többségek – ellenére sem találja helyét. Ez pedig baj, ugyanis az ismeretlen támogatásától már csak pár lépés vezet a radikálisok támogatásáig. A Kotleba-jelenség eredői ugyanott keresendők, mint a Kiska-, Kňažko-féle jelenségé. Ezzel nem azt akarjuk mondani, hogy egy zsákba dobhatók, csupán annyit: mindannyian hasonló alapproblémákra mutatnak rá. A kiútkeresésre, a kiábrándultságra. A jobboldalon ránk meredő hiányra.Ha Pavol Hrušovský a vert mezőnyben végez – jelenleg ez a forgatókönyv valószínűsíthető –, az távolról sem csak az ő kudarca lesz. Az ún. hagyományos jobboldal kudarca is, amely őt kitermelte, jelöltként pajzsára emelte. Hogy akar a jobboldal gerince lenni az a három párt, melynek jelöltje a választópolgárok 10 százalékát sem tudja megszólítani? Innen nézve jogosnak tűnhet a kérdés: a 2011-es összeomlás és kormánybukás, a 2012-es parlamenti választási fiaskó vagy a márciusi elnökválasztás után lesz nagyobb válságban a jobboldal? Pedig a jó kérdés így hangzik: mikor ér véget az utóbbi évek permanenssé vált jobboldali válsága?
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?