<p>A Pozsonyt elkerülő (D4) és a Csallóközbe tartó (R7) autópályákra szükség van, de nem bármi áron. Nem kéne bedőlni a Fico-kormányok sokadik PPP-hazugságának, a költségvetésben lenne pénz az építkezésre.</p>
Pokolian Pazarló Projektek 2
A második Fico-kormány kevéssel a jövő tavaszi választások előtt szeretné megkötni Szlovákia eddigi történetének legnagyobb PPP-szerződését. A helyzet kísértetiesen emlékeztet az első Fico-kormány hivatali idejének végén aláírni tervezett (de részben meghiúsult) PPP óriásberuházásokra. Akkor is figyelmeztettem a megaberuházás veszélyeire (Pokolian Pazarló Projektek, Új Szó 2010. április 27.), és ezt most is fontosnak tartom.
Gyorsan szögezzük le, nem azért, mert nincs szükség a tervezett autópálya-szakaszokra. Az ugyan igaz, hogy a kormány és a közlekedési tárca nem indokolta meg kellőképpen a beruházást, de a tervet kritizáló szakértők érvei sem állják meg a helyüket. Ők azt hangsúlyozzák, hogy a Pozsonyon áthaladó forgalomnak csak mintegy tizede a Magyarország és Ausztria irányába tartó tranzit, amit a körgyűrű elterelne, a járművek túlnyomó többsége a környező településekről a fővárosba (és onnan vissza) tart, illetve a városon belül közlekedik. Csakhogy ez az érv abból a téves feltevésből indul ki, hogy a D4-es csak a tranzitnak épül. Elég ránézni a térképre ahhoz – és nem kell szakértőnek lenni hozzá, elég egy csipetnyi józan ész –, hogy lássuk, a Pozsonyba ingázók és a városon belül közlekedők egy része is a körgyűrűt választaná – ha létezne. Aki Bazinból tart Pozsonypüspökibe, Szencről Ligetfaluba, Somorjáról Récsébe vagy mondjuk Récséről Ligetfaluba, annak megérné.
A gond, mint 2010-ben, most is a költségekkel van. A kormány egyszerűen azt hazudta, hogy jelenleg nincs költségvetési pénz a beruházásra. Ha bedőlünk ennek a lódításnak, akkor kizárólag a PPP-projekt jöhet számításba, mivel az építkezés (a pozsonyi régió fejlettsége miatt) az uniós alapokból nem finanszírozható. Csakhogy nem árt észben tartani, hogy a Fico-kormány már 2010-ben is hazugságokkal masszírozta a közvéleményt a PPP-konstrukció előnyeiről. Az illetékes tárcánál a PPP-szekció vezetője lényegében meghamisította a tanulmányt, amely eredetileg azt tartalmazta: ha az állam épít, 546 millió spórolható meg a PPP-projekttel szemben. A részleg vezetője ezt kreatívan lefaragta 29 millióra… (Az már csak a szlovák igazságszolgáltatás újabb csődje, hogy az ügyészség szerint az efféle hamisítás, ami sok százmilliós kárt okozhatott volna, nem bűncselekmény.)
A tragikomédia most is tart. A kormány és Počiatek közlekedési miniszter az egyik nap azt állítja, az államnak nincs évi 200–300 millió eurója az építkezésre. Pár nappal később Fico és pénzügyminisztere bejelenti, hogy idén az államnak a vártnál 123 millióval több bevétele lesz, amelyet a kormány második szociális csomagjára költenek… Természetesen a 30,4 milliárdos idei szlovákiai közkiadásokon belül meg lehetne találni a forrást, ha lenne rá akarat. De nincs. A legfőbb logikai bukfenc slusszpoénként: ha most tényleg nincs 200–300 millió, akkor a jövőben miből lesz évi kb. 150 millió, amenynyivel 30 évig (!) a PPP-projektet fogjuk törleszteni?
A szerző a Comenius Egyetem politológia tanszékének oktatója és a Híd frakcióvezetőjének gazdasági tanácsadója
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.