Petefészekrákon átesett nők is szülhetnek ezentúl

Tamara szeptember 23-án Brüsszelben megszületett, mégpedig szép súllyal, 3700 grammal, és ő is, meg édesanyja is teljesen egészséges. És ez maga a csoda, az eset valószínűleg bevonul majd az orvostudomány történetébe, ugyanis a mama hét évvel ezelőtt petefészekrákban megbetegedett.

Tamara szeptember 23-án Brüsszelben megszületett, mégpedig szép súllyal, 3700 grammal, és ő is, meg édesanyja is teljesen egészséges. És ez maga a csoda, az eset valószínűleg bevonul majd az orvostudomány történetébe, ugyanis a mama hét évvel ezelőtt petefészekrákban megbetegedett.

Nem tudom, mikor veszi majd a kezébe a Lancet című orvostudományi folyóirat 2004 szeptemberi számát Tamara, aki most szeptember 8-án született Brüsszelben, és vajon milyen érzésekkel olvassa majd a tudományos értekezést önmagáról, illetve édesanyjáról, merthogy orvostudomány-történeti hírességek lettek, a világon velük történt meg először az, ami. A részleteket Dr. Urbancsek János szülész-nőgyógyász mondja el, aki a Semmelweis Egyetem I. sz. Szülészeti és Nőgyógyászati Klinikájának Meddőségi Osztályát vezeti. Az interjút Gimes Júlia készítette.

- Ezelőtt hét évvel egy fiatal nőnél daganatos betegséget diagnosztizáltak az orvosok, azonban a fiatal nő szeretett volna gyermeket, mivel még nem volt neki. És ez az új módszer erre adott lehetőséget oly módon, hogy a daganatos betegség kezelését megelőzően petefészekszövetének egy részét, egy szövetcsíkot, tulajdonképpen eltávolítottak. Lefagyasztották, és 7 évvel később ez került beültetésre a nő szervezetébe, miután a daganatos megbetegedésből felépült, és a visszaültetett petefészekszövet működni kezdett, majd terhesség is létrejött.

- Ráadásul állítólag természetes úton, semmiféle külső segítségre, lombikbébi-programra, egyebekre nem volt szükség.

- Igen, de még visszamenve az eredeti problémához: a daganatos megbetegedések kezelését jelentő terápia károsítja a petefészket, és éppen emiatt volt szükséges, hogy még épp, nem károsodott petefészekszövetet fagyasztva kimentsenek a daganatos kezelés előtt a nőnek a szervezetéből.

- Ezért szólnak úgy a hírügynökségi jelentések, hogy most már örülhetünk, hiszen nagyon sokan vannak olyanok, ezrek a világon, akik fiatalok és daganatos betegségben szenvednek, tehát számukra tulajdonképpen ez az egyetlen remény arra, hogy később saját gyermekük lehessen.

- Igen, mindenképpen ez az egyetlen járható út számukra, de jogosan feltehetné bárki, hogy ezen betegeknél miért nem csak a petesejtet távolítjuk el a daganatos kezelés előtt. A petesejteket miért nem fagyasztják, és miért nem később, mikor gyermeket szeretne, akkor történne a megtermékenyítés? Azért, mert az érett petesejtek, szemben az embriókkal, nagyon rossz arányban élik túl a fagyasztást, 80-90 százalékuk elpusztul.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?