<p>Röviddel azután, hogy a parlament egyhangúlag jóváhagyta az alkotmány módosítását, mely alapján már nem kell a kollégák beleegyezése ahhoz, hogy egy képviselő ellen eljárás induljon, a politikusok nyilatkozatversenyt rendeztek. Hazudoztak és azzal tömték a médiát, hogy most már nem lesz mentelmi joguk, ezzel biztosították az egyenlőséget az egyszerű emberek és a képviselők között.</p>
Parlamenti hazudozók
Tárgyilagosan azonban mindez hülyeség. A képviselők semmi mást nem tettek, minthogy elébe mentek saját jövőbeni alkotmány- és házszabály-megsértéseiknek. Tehát mindannak, amit eddig tettek, amikor elutasították képviselőtársuk kiadását, meggátolva ezzel a büntetőjogi eljárás elindítását. Olykor még vissza is adták a rendőröknek a nyomozati anyagot, hogy egészítse ki, mert nekik hiányosnak tűnik. Miközben ezt sem az alkotmány, sem a törvény nem engedélyezi. Az alkotmány nem védi a képviselői mandátummal rendelkező gyilkosokat, a tolvajokat, a korruptakat, de a drogkereskedőket sem, hanem egyértelműen meghatározza, hogy a képviselőt csak szavazásaiért és a parlamentben elhangzott kijelentéseiért nem lehet büntetőjogilag felelősségre vonni. Más tiltás nem létezik, csupán a politikai káderek és a különböző hatalmi struktúrák gyalázták meg az alkotmányt.
Nézzük, hogyan fog kinézni a helyzet az alkotmány módosítása után, vagyis az „egyenjogúsítás” és a büntetőjogi mentelmi jog „eltörlése” után. Ha a rendőrség bűncselekmény elkövetésén kap egy polgárt, cellába ülteti. Ha képviselőt kap el, ki kell kérnie a parlamenttől, s ha elutasítják a kiadatást, azonnal szabadon kell engednie az illetőt. Ha a bíró úgy dönt, hogy a gyanúsított előzetesbe kerül, hogy ne szökhessen meg, vagy ne befolyásolja a tanúkat akár kenőpénzekkel, az egyszerű polgár börtönbe kerül. De ha hasonló okok miatt parlamenti képviselőt akar leültetni, a többi képviselőtől kell ehhez engedélyt kérnie. És ha azok nem egyeznek bele, akkor a képviselőt nem ültetheti börtönbe. Miközben ahhoz, hogy a képviselők ne adják ki kollégájukat, még döntést sem kell hozniuk. Elég, ha nem jönnek össze az ülésre 76-an, és a társuk szabad marad.
És ez tényleg nem „egyenlőség” a képviselők és a polgárok között, de a büntetőjogi mentelmi jog megszüntetése sem. Ezért úgy gondolom, hogy akik mégis az előbbieket állítják, azok egyszerű hazudozók. Pontosabban nem egyszerűek, hanem hazudozók képviselői mandátummal.
Juraj Hrabko
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.