Utólag elmondható, hogy a Smer is „matoviči” ötletekkel indított.
Párhuzamos életrajzok?
Igor Matovič lett az az ember, aki legyőzte Ficót és a Smert. Megérdemli, hogy ugyanúgy ünnepeljék, mint Mikuláš Dzurindát 1998-ban, amikor győzött a mečiarizmus felett, vagy mint Robert Ficót ünnepelték a választói, amikor a politikai süllyesztőbe küldte az SDKÚ-t. Azonban több párhuzam is mutatkozik Matovič és Fico politikai pályájában, és jó lenne, ha ezek a párhuzamosok valóban csak a végtelenben találkoznának.
Persze nem lehet összehasonlítani az OĽaNO és a Smer történetét. Az egyszerű emberek létrehozása annak idején csak egy nagyszombati vállalkozó őrült ötlete volt (hogy aztán az SaS listájának utolsó helyeiről jussanak be a parlamentbe). A Smert viszont az oligarchák hozták létre, amikor a másik lovuk – az amelyik a HZDS színeiben versenyzett a politikában – megdöglött. Ettől eltekintve azonban nagyon sok a hasonlóság.
1999-ben fiatal, mosolygó szociáldemokrata politikusok léptek színre, hogy felfrissítsék majd lecseréljék a régi garnitúrát. A 2002-es választási kampányban a Smer egyenesen matoviči ötletekkel rukkolt elő. Például meztelen fenekek az óriásplakátjaikon (így megyünk az unióba…), vagy a mosóporos kampányfilm, amelyen Fico eltakarít minden piszkot (Dzurindát). Na és még versenyt is rendeztek az egyetemistáknak, a díj pedig egy parlamenti képviselői hely volt.
Fico akkor hasonlóan szónokolt, mint később Matovič: ő lesz az a politikus, aki kitakarítja Augiász istállóját. „Már tizenkét éve ugyanazok az emberek cserélődnek a kormányban. Az eredmény csupa rendetlenség, működésképtelen jogállam, bűnözés és szegénység” – Fico 2002es mondatai tulajdonképpen megegyeznek Matovič mai kijelentéseivel. És szintén azt ígérte, hogy vele olyan emberek jönnek a politikába, akiknek tiszta a múltja. A Smer akkor még harmadik utas pártként hirdette magát, mint most az OĽaNO, és a fiatal választók negyede támogatta. Akkor Fico pártja is a reményt és a politikai kultúra javulásának ígéretét jelentette. A Smer 2006-ban az akkor már kisebbségi Dzurinda-kormányt győzte le, amelyre több botrány árnyéka és a parlamenti képviselők megvásárlásának gyanúja vetődött.
A kormányváltás előtt, még ellenzéki szerepből, a Smer és az OĽaNO is azzal vádolta a hatalmon lévőket, hogy a Penta csoport érdekeit szolgálják.
Ellenfeleik pedig azzal kampányoltak, kész katasztrófa lesz, ha a Smer (az OĽaNO) kerül kormányra, egyszerűen összeomlik az ország.
Az SDKÚ 2006-ban gazdasági összeomlást jósolt, ha a Smer kormányra kerülve felszámolja a sikeres jobboldali gazdasági reformokat.
Aztán a valóságban az történt, hogy a Fico-kormány csak egy kicsikét kozmetikázta azokat (leszámítva a munka törvénykönyvét, melyben komoly változtatások voltak), a gazdasági növekedés pedig folytatódott, sőt rekordot ért el.
A Smer most azzal rémisztgetett, hogy ha hatalomra jutnak a jobboldali pártok, eltörlik az összes szociális intézkedést és természetesen az állam is szétesik.
Amiben eltérés van az akkori és a mostani helyzet között – és ezen fog múlni az ország jövője is –, hogy a most távozó garnitúra még mindig elég erős ahhoz, hogy visszatérjen (Dzurindáéknak erre már nem volt esélyük). Igen, a Smer visszatérhet. Ezért Matovičnak nagyon az eszébe kell vésnie, hogy Ficóék egy széles választói réteg szemében fiatal, szimpatikus politikusként kezdték, és most egy széles választói réteg szemében bűnszervezetként távoztak.
A szerző a Trend kommentátora
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.