(TASR/AP-felvétel)
Őszi cápa
Iguanodonok kérőztek a rododendronokon, amikor Bandika és Ervin felütötték Berzsenyit. Kimentek a falu szélére, lecsekkolandó, hogy a füzes ernyein a csermely violás völgye illatoz-e, avagy sem.
Költöző madaraink elhúztak a pébe, mi pedig rohanunk a közelítő télbe – közölte Ervin, majd összehúzta magán az anorákot. Bandika nyugtatni próbálta. Maradjunk a földön, kedves kuzin, piciny kis köreinkben. Ne most akarjunk nagyot dobbantani. Elégedjünk meg annyival, hogy vigyáznunk kell egymásra, betartva a távolságot, felcsatolva arckoponyánkra a maszkot. No meg azzal, hogy Temesvárnak a hétvégén német polgármestere lett, egy Németországból véletlenül odaszakadt fiatalember, bizonyos Dominic Fritz. Ervin közbeszólt. Hát ha polgármesterré választották, nyilvánvaló, hogy nem véletlenül szakadt oda. Nem gondolja? Bandika bólintott, és elismerte, hogy a véletlennel maga is úgy van, mint a pontos vesszővel, meg a zárójelekkel – egész kellemesen el lehet létezni úgy is, ha az ember nem vesz róluk tudomást. Egyben aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy ismét sorba kell majd állni a boltok előtt a bevásárlókocsikkal, ugyanis a második járványhullámmal kapcsolatos intézkedések közt ez is szerepel. Pontosabban nem ez, hogy sorakozni kell, hanem hogy korlátozzák a boltokba lépők arányát, így az eredmény ismét sorakozás.
Vajon mit írt volna Berzsenyi Dániel a sorakozásról? Ervin előhalászott a zsebéből egy Fidorkát, és fogyasztani kezdte. Nem az a kérdés, kedves barátom, hanem hogy mit lép majd a brit királyi család a máltai vezetés felszólítására. Nem tudom, hallotta-e, de a máltai kulturális miniszter szerint az őscápa fogát vissza kell adniuk, mert annak múzeumban a helye. Hogy került hozzájuk? Hát, David Attenborough nemrég Vilmos hercegéknél járt látogatóban, az öreg madarász pedig a kis hercegnek adott emlékbe egy őscápafogat, amelyet ő talált egy máltai nyaraláson, a tengerparton, még a 60-as években. A királyi család nagyon megörült a miocén kori csecsebecsének, kérdéses tehát, mi lesz az ügy végkifejlete. És mit csinált közben Katalin hercegné? – érdeklődött Bandika. Ervin szerint nem tett mást, csak megpróbálta kimondani, hogy Carcharocles megalodon, ez ugyanis a fog eredeti gazdájának latin neve. Az ügyet bonyolítja, hogy Málta 1964-ig brit gyarmat volt, jegyezte meg Ervin. Bandika beletolta tekintetét a rozsdásodó lombokba, majd kifejtette: szerinte nem az a mérvadó, hogy melyik ország melyik minisztere követeli a fogat, de még nem is az, hogy ki találta meg, hiszen lehet, hogy hazudik. A mérvadó az, hogy az illető fog hol esett ki a cápa állkapcsából. Mert ahol kiesett, oda tartozik. Erről kellene először egy pecsétes papírt szerezni, őscápafog-kihullási lokalizációs bizonylatot. Ha ez megvan, továbbléphetünk. Addig viszont legyünk nyugodtak, fegyelmezettek és fogyasszuk a kerti terményeket, azokért ugyanis nem kell a bolt előtt sorban állni.
Már hazafelé ballagtak, amikor bemondta a rádió, hogy Málta visszakozott: György herceg mégis megtarthatja a cápafogat, hiszen hasonlót ötven euróért könnyen rendelhet bárki az internetről. Csak hát Bandika és Ervin ezt nem hallotta. Sőt, talán már nem is fogják soha. Ami pedig a legbiztosabb, hogy ez az információ hiányozni sem fog nekik.
A szerző a Vasárnap munkatársa
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.