<p>Oroszországnak ezentúl erősebb és egységesebb unióval lesz dolga, s bár a hagyományos partnerek, mint Párizs vagy Berlin szerepe a megújult EU-ban is jelentős marad, Moszkva nehezebben tudja majd kihasználni az unió soraiban jelentkező széthúzást</p>
Orosz lapok: Moszkvának erősebb unióval lesz dolga
Oroszországnak ezentúl erősebb és egységesebb unióval lesz dolga, s bár a hagyományos partnerek, mint Párizs vagy Berlin szerepe a megújult EU-ban is jelentős marad, Moszkva nehezebben tudja majd kihasználni az unió soraiban jelentkező széthúzást - írta pénteken a Kommerszant című orosz üzleti lap Herman Van Rompuy belga kormányfő EU-elnökké történt megválasztása kapcsán.
A lap idézte Szergej Prihogykót, Dmitrij Medvegyev elnök tanácsadóját, aki néhány napja hasonló értelemben nyilatkozott, úgy vélekedve, hogy bárki lesz is az unió első elnöke és külügyminisztere, Moszkvának mostantól nehezebb lesz megállapodásra jutnia az egységes, egyeztetett állásponttal fellépő Európai Unióval.
Ugyanakkor a Kommerszant pozitívumként említi, hogy az unió mostantól kiszámíthatóbb lesz. "Eddig Oroszország és az EU kapcsolatai nem elég dinamikusan fejlődtek, nem utolsó sorban azért, mert félévente más került az EU soros elnökének helyére. Mostantól az új elnök két és fél évig lesz hivatalban, és egy további periódusra is megválasztható, ami lehetővé teszi, hogy szorosabb kapcsolatok alakuljanak ki vele" - írta a lap.
Szakértőket idézve úgy vélte, hogy várhatóan megnő az orosz-EU csúcsértekezletek szerepe, amelyeket mostantól nem félévente, hanem évente tartanak majd.
Ugyancsak kedvező kilátásként említette a lap, hogy mostantól egyes tagállamok nem akadályozhatják meg a Moszkva és Brüsszel számára egyaránt fontos projektek megvalósulását, ahogyan például Lengyelország néhány éve vétóval akadályozta az új együttműködési és partnerségi megállapodásról szóló orosz-uniós tárgyalások megkezdését.
A Kommerszant egyébként bemutatta az uniós elnöki tisztségre jelölteket, összevetve Van Rompuyt a posztra korábban nem kevésbé esélyes Tony Blair brit kormányfővel, s felidézte, hogy csütörtök estig a brüsszeli csúcstalálkozó résztvevői azzal tréfálkoztak: tekintélyével Tony Blair még Pekingben is le tudja állítani a közlekedést, míg Herman Van Rompuy ezt nem tudja megtenni még az EU-bizottság brüsszeli épülete előtti kereszteződésben sem.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.