Őrkutyák

<p>Ahogy formálódik Szlovákia új kormánya, egyre többet tudunk meg az ellenzéki tervekkel és stratégiákkal kapcsolatban is. Richard Sulík és Igor Matovič az ünnepi hétvégén jelentette, hogy árnyékkormányt alakítanak. Ha megvalósul és működőképesnek bizonyul az elképzelés, az SaS és az Egyszerű Emberek is növelheti a népszerűségét.&nbsp;</p>

Ha meg nem, az ugyan nem taszítja pusztulásba egyik pártot sem, de rámutathat arra, miféle értékválságban van a szlovákiai politika. 

Mit csinál egy árnyékkormány? 

Igazából nincsenek lefektetett szabályok, minden szakmai területnek akadhat egy ellenzéki önjelölt felelőse, aki aztán több-kevesebb rendszerességgel megszólal. Robert Fico is alakított árnyékkormányt, amikor a Smer ellenzékben próbálta bizonygatni a választóknak, hogy kormányozni is tudna. Ez az, amit Sulík és Matovič most megpróbálna üzenni a választóknak, hiszen egyikük pártja sem a megbízhatóság és a következetesség mintaképe. 

Ha megfelelő személyeket találnak a szimbolikus posztokra, akkor az ellenzéki árnyékkormány egyfajta őrkutya-szerepben működhet: az egyes árnyékminiszterek hol az egyik, hol a másik minisztériumnál bukkanhatnak korrupciógyanús ügyekre, és szépen egymás mellé felsorakozva teátrálisan bejelenthetik azokat. Nagyjából erre képesek a jelenlegi konstruktívabb ellenzéki képviselők. A leleplezéseken túl viszont igencsak korlátozottak a lehetőségeik, az életképes, szakmailag is elfogadható alternatívák kidolgozása, párhuzamos programok bemutatása rengeteg energiába kerül, komoly emberanyagot feltételez – na meg azt, hogy a párt, amely szakmailag bírálja a kormányt, rendelkezik valamiféle struktúrákkal. Az Egyszerű Emberek ettől a felépítéstől nagyon messze van, egyének laza szövetsége, az SaS-nek pedig inkább megosztó, semmint egyesítő elképzelései vannak az állam irányításáról, ha konkrétumok kerülnek elő. 

Az ellenzéket nézve a legnagyobb baj, hogy Sulík és Matovič a kezdet és a vég – nincs más. Radoslav Procházka eltüntette azt a pártot, amire rá lehetett fogni, hogy hosszú távú, jobboldali alternatíva lehet Robert Ficóval szemben. A Sieť és a Híd átigazolása, illetve a KDH kiesése után a parlamentben egy hasonló kezdeményezést legfeljebb Miroslav Beblavý és a körülötte kialakuló, frakció nélküli csoport vállalhat fel. Más nem nagyon – az SaS és az Egyszerű Emberek sem képes megfelelni ennek. De ez a két párt inkább az őrkutya szerepre alkalmas, míg a valódi ellenzéknek – amit nem Boris Kollárnak és végképp nem Marián Kotlebának hívnak – a parlamenten kívülről kellene magát felépítenie. 

Ha egyáltalán lesz erre szándék. 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?