Érdekes kettősség figyelhető meg ma Szlovákiában az ország gazdasági helyzetének és a saját pénzügyi helyzetünknek az értékelésekor. Az uniós Eurobarométer legfrissebb kiadása szerint Szlovákiában komoly gazdasági szkepticizmus uralkodik, a megkérdezettek 75 százaléka szerint a szlovák gazdaság helyzete rossz. Ezzel szemben, ha a családok pénzügyi helyzete iránt érdeklődtek a közvélemény-kutatók, a megkérdezettek 63 százaléka ezt Szlovákiában jónak ítélte meg.
Nem volt ez rossz év
Szóval adott egy ország, mely lakosai szerint gazdaságilag bajban van, de ugyanezen lakosok nagy része a bajban lévő gazdaság ellenére is elégedett a pénzügyi helyzetével.
Az igazság az, hogy a gazdasági mérőszámok nem mutatják azt, hogy a szlovák gazdaság bajban lenne. Ellenkezőleg, ahhoz képest, hogy az elmúlt években milyen külső sokkok érték a szlovák gazdaságot, meglepően jól működik. Vegyük például a gazdasági növekedést, amely idén ugyan csak valahol 1,3 százalék körül várható, de még így is ez lesz az egyik legjobb teljesítmény az eurózónában. Összehasonlításképpen: idén Magyarország nagy valószínűséggel enyhe recesszióban lesz, Csehország és Lengyelország szintén a recesszió szélén egyensúlyozik. Sokat javult az infláció is, a tavalyi nagy inflációs hullám már elvonult, és az infláció az év folyamán Szlovákiában is folyamatosan csökkent. A munkaerőpiac is jó kondícióban van, a munkanélküliség ma alacsonyabb, mint a globális koronavírus-járvány előtt volt. A kulcsfontosságú autóipar egész évben jól teljesített, és ennek köszönhetően az export is növekedett.
Az adatokat böngészve felmerül az emberben a kérdés, hogy honnan is jön a szlovák lakosság gazdasági pesszimizmusa. Az elmúlt két évtizedben a szlovák gazdaság sokkal rosszabb időszakokat is átélt, gondoljunk csak például arra, hogy a munkanélküliség még 2014-ben is csaknem 14 százalékos volt. A pesszimizmus egyik forrása valószínűleg az elmúlt három évben átélt sokkokból származik, legyen az globális koronavírus-járvány, ukrán–orosz háború vagy az egész nyugati világot elérő inflációs sokk. Nyilvánvalóan az infláció mindenkit érintett az elmúlt másfél évben, még akkor is, ha a szlovák kormányok az energetikai inflációt magukra vállalták. A negatív hangulat terjedéséhez a média is hozzájárult, és a szociális hálók sem az optimizmus terjesztéséről ismertek. Ennek köszönhetően a szlovák lakosságba fokozatosan beköltözött a gazdasági pesszimizmus, még akkor is, ha a gazdasági sokkok nem annyira érintették életüket negatívan.
Nem szabad elfeledni a politikai pártok szerepét sem, melyek az elmúlt időszakban nagyban hozzájárultak a gazdasági pesszimizmus terjesztéséhez. A jelenlegi kormánypártok, melyek az elmúlt éveket ellenzékben töltötték, választási sikerüket részben annak is köszönhetik, hogy folyamatosan arról beszéltek, a szlovák gazdaság menynyire rossz helyzetben van, és a hatalmon lévő kormányok mennyire amatőr szinten kezelik a válságokat. Az akkori ellenzéknek sikerült magáévá tennie az infláció és a magas kamatok témáját, folyamatosan sulykolták a médiában és a szociális hálókon azt, hogy a gazdasági helyzet mennyire rossz. Ennek fényében a gazdasági pesszimizmus terjedése nem is annyira meglepő.
Próbáljuk ezért észben tartani, hogy az európai gazdaság teljesítményéhez képest a szlovák gazdaság az idén kifejezetten jól teljesített. A költségvetési hiányt leszámítva a szlovák gazdasággal jelenleg nincs komolyabb gond, és a jövő évben a gazdasági növekedés még gyorsulni is fog. Ez nem azt jelenti, hogy nincsenek gondjaink, de a múltban a mainál sokkal meredekebb gazdasági helyzeteket is átéltünk már.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.