Nem az uborkáról szól

<p>Az Európai Unió azért alakult, hogy a kontinensen ne legyen háború. Minden, amit az unió azóta elért, bevezetett, vagy következmény, vagy eszköz. S amikor bajok vannak, akkor mindig az alapokhoz kellene visszatérni.</p>

Európa véres háborúi – legalábbis a nemzetállamok komoly térnyerése idején – azért robbantak ki, mert egy-egy adott területre legalább kettő, de néha több közösség formált igényt. Az európai országok integrációja erre volt válasz – a háborút nem lehet betiltani, szerződésekkel és rendeletekkel megakadályozni. Azt kell elérni, hogy a háborúnak ne legyen értelme, tétje. Hogy eközben meg kelljen tanulni, az állam, az ország az nem egy tulajdonlapon szereplő parcella, amelynek tulajdonosa egy-egy nemzet, hanem emberek közössége, olyan embereké, akiknek ha nem is azonos, de hasonló érdekeik, céljaik vannak, s akik a közösség életének szabályozását törvénnyel és nem ököllel képzelik el. Ezért hát a határok lazítása és nem felülírása, ezért van vámunió, ezért szabad a munkaerő-áramlás, a letelepedés, és ezért a tyúkketrec-szabály, hiszen a mi ételünkről van szó.

Most éppen kampánycsönd van, tilos jelölteket bemutatni, futtatni. Azt viszont jóformán kötelező a választás napján megírni, hogy az előzőekben taglaltakat szem előtt tartva könnyebb a választás – már ha az ember érveket keres, miért menjen el szavazni, s ha már elmegy, akkor kire. A kampány során rengeteg politikai üzenetet kaptunk, s ezek közt azért megtalálható, ki miben látja Európa jövőjét. Továbbgondolva a jelszavak mögött álló programokat, nem is olyan nehéz eldönteni, vajon a háború nélküli kontinensnek ki segít jobban: aki nagyobb mértékű egyesülést követel, vagy aki az unió végét látja? Aki a muszlim Törökországot benn akarja látni, vagy aki nem? Aki a szociális hálót, a tisztességes élethez való jogot vagy éppen a kisebbségi jogokat európai témáknak tartja, vagy sem.

Egy szlovákiai magyar lapban magától adódik a gondolat, ugyan vajon a háború nélküli Európában szabad-e egyáltalán kisebbségről beszélni. Van-e egyáltalán valaki kisebbségben? S ha igen, akkor miért kisebbségi, miért KISEBB, azaz KEVESEBB? S vajon Európában ki a szuverén? A nemzet? A polgár? Ki kinek ad le a szuverenitásából az integráció során? Az országok? Vagy azok lakói? S ugyancsak fontos kérdés, vajon áldásos vagy inkább elmarasztalható-e az az állapot, amikor a legfontosabb döntések, jogszabályok a nemzeti parlamentekben születnek. Nem, nem arról értekezem, hogy szülessenek Brüsszelben, inkább látnék erősebb regionális kormányzatot, alulról felfele építkező európai társadalmat, amelyben nem baj, hogy 28 nyelven beszélünk.

Van mire választ adnunk a mai választáson. Van is kínálat, amely olvasható, elemezhető, aztán vagy hihető, vagy nem. De higgyék el, leadott szavazatuk nem az uborka görbületéről szól.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?