<p>A kisebb parlamenti pártok elkeseredett küzdelme kötötte le a magyar, s főként a budapesti politikai nyilvánosság figyelmét: a Jobbik és az LMP egyaránt az idő ellen harcolt. Ahhoz, hogy valaki főpolgármester-jelöltté válhasson, 28 150 ajánlást kell összegyűjtenie. Ezt a feltételt az MSZP elsőként teljesítette, a Fidesz pedig magasan túlteljesítette.</p>
Narancsövezet
A két kisebb parlamenti erő viszont vért izzadva szedte össze a cédulákat. Mire e sorok megjelennek, kiderül, sikerrel jártak-e.
Különösen az LMP története keltett érdeklődést: a legkisebb parlamenti erő nem csupán nagyon lemaradt a gyűjtésben, de mintha maga is a kudarcot előrevetítő kommunikációba fogott volna a hét elején. Ehhez képest sokakat meglepett, hogy aztán hirtelen ezrével aktivizálódtak az LMP támogatói. Egy szocialista politikus egyenesen arra utalt, hogy a szelvények arról a talicskáról eshettek le, amelyen Tarlós István 100 ezer ajánlását tolták be a fővárosi választási bizottsághoz.
A gyűjtésnél felmerült problémákat az LMP szervezeti fejletlenségével szokás magyarázni, pedig a párt civil szervezetek hálózatából nőtt ki, s nagyon erős az online és a személyes kapcsolatteremtésben. Igaz, s ez nagyon lényeges, a Fidesz által nyáron elfogadtatott választási szabályok szerint minden korábbinál több ajánlószelvény összegyűjtésére van szükség az induláshoz. Bár a pártok sosem látott tömegben gyűjtik a cédulákat, a nehezített feltételek mellett nehezebben teljesíthetik a feladatot.
Éppen ez, a többiek dolgának megnehezítése volt a Fidesz célja. Magyarországon jelenleg egyértelműen a legnagyobb és legjobban szervezett párt a Fidesz, amely néhány hónappal az önkormányzati választás előtt – kétharmados parlamenti többségével élve – megváltoztatta a játékszabályokat. Több ajánlást kell gyűjteni sokkal rövidebb idő alatt, mint korábban, az önkormányzati testületek létszámcsökkentését jórészt az arányosságot biztosító kompenzációs listák rovására valósították meg a városokban és a budapesti kerületekben, a megyei testületek esetében emelkedik a bejutási küszöb. A Fidesz ezzel margóra szorítja a helyi civil szervezetek legtöbbjét, így szinte teljesen pártosítja a helyi közéletet. Továbbá minden bizonnyal eléri, hogy a parlamenti ellenzék igen kis mértékben legyen jelen az önkormányzatokban, s ne tudjon olyan regionális „hadállásokat” kiépíteni, amilyeneket korábban például a Fidesz tudott fenntartani ellenzékben.
Volt már népszerű, nagy többséggel bíró kormánya Magyarországnak a rendszerváltás után, de ilyen helyzet még sosem alakult ki: az ország egész területe narancsszínű lesz, egy-két piros pöttyel színesítve, amikor a televíziók az önkormányzati választás eredményét mutatják be térképeiken október 3-án. Emellett a közjogi posztok nagy részét is a Fideszhez kötődő személyek töltik be.
A Fidesz szárnyalása, 60%-ot meghaladó népszerűsége a (pártszimpátiával és szavazási szándékkal rendelkező szavazók körében) nyilván nem tart örökké. Már az ősz folyamán nagy csatákat fog vívni a kormány az Európai Unióban, hogy növelhesse költségvetési mozgásterét. Immár a Fidesznek kell a súlyos elosztási konfliktusokat megoldania a költségvetéssel, s kielégíteni azokat a választói várakozásokat, amelyeket részben saját korábbi ellenzéki politikája erősített fel. Ám ha a Fidesz veszít is a támogatottságából, az ellenzék egyelőre gyenge és megosztott, s a választási év végére minimális erőforrás marad kezében a megerősödéshez.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.