Mona Lisa zajos mosolya

Mona Lisa kétértelmű mosolya egyes amerikai kutatók szerint mindössze érzékcsalódás eredménye, amelynek hátterében az ún. képzaj jelensége áll.


Christipher Tyler és Leonid Kontsevich, a San Franciscó-i Smith-Kettlewel Kutatóintézet munkatársai szerint a megvilágított arcra eső fény erőssége hatással van arra, hogy a szemlélő milyen érzelmeket, milyen arckifejezéseket figyel meg. A kutatók Leonardo remekművéből indultak ki, mivel véleményük szerint a híres kétértelmű mosoly pontosan a boldogság és szomorúság soha meg nem ragadható határai között lebeg, és így a kicsiny változások is átbillenthetik az egyik vagy másik oldalra.

A kísérletben 12 önkéntest kértek a festmény szürkés színű képzajszűrőkkel digitálisan módosított variációinak tanulmányozására és az arckifejezés értékelésére. Az illanó mosolyt négyes skálán kellett elhelyezniük; amely a szomorú, enyhén szomorú, enyhén vidám, vidám értékeket tartalmazta.

A kísérlet meglepő eredménnyel zárult: a hozzáadott képzaj jelentős mértékben megváltoztatta az arckifejezést, legalábbis az önkéntesek a skála valamennyi értékét egyöntetűen jelölték meg. Az ajkakat kiemelő "zaj" vidámabbá tette Mona Lisa arckifejezését, míg fordítva elszomorította. A kísérlet résztvevői mosolygósnak látták a festett hölgy szemeit. És egybehangzóan állították, hogy képzaj hozzáadásakor Mona Lisa arckifejezése finoman, de megváltozik. Kontsevich véleménye szerint ez a száj tájékáról kiinduló konfigurációs hatásnak tudható be, de további vizsgálatok szükségesek a jelenség pontos megértéséhez.

A festmény Francesco del Giocondo nejét, Lisa di Antonia Maria Gherardinit ábrázolja. A mindössze 77 x 53 centiméteres alkotás közel fél évezrede tartja bűvöletben rajongóit.

Elsőként a 16. századi művész-író, Giorgio írta le a mosoly rejtélyét. A rejtély nyitját azóta is rengetegen keresik. Egyesek szerint a modell arcán az eljövendő gyermekáldás öröme tükröződik, mások arcbénulásra vagy a fogak mániás csikorgatására hivatkoztak.

A Harvardon tanító Margaret Livingstone elképzelhetőnek tartja, hogy Mona Lisa mosolya Leonardo tudatosan létrehozott optikai illúziója. Az idegrendszer kutatójának periferiális látást elemző kísérletei kimutatták, hogy Mona Lisa mosolya élénkebbnek tűnik, ha a szemlélő tekintete a háttérre vagy a nemes hölgy kezeire irányul, de közvetlenül az ajkakra tekintve szomorkásabb mosolyt láthatunk.


Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?