Mit adott nekünk az EU?

<p>Szlovákiában is divat lett bírálni az EU-t, főleg a választás közeledtével. Ám a bírálók ahelyett, hogy elmondanák, mit tennének értünk Brüsszelben másképp, inkább elbagatellizálják az egészet. Pedig az igazi probléma nálunk van.</p>

Az eddigi két EP-választáson rendre Szlovákiában volt a legalacsonyabb a választási kedv, az EU-átlag felét sem értük el. Annak ellenére, hogy az újonnan csatlakozott országok közül talán nálunk emelkedett legjobban az életszínvonal, nálunk nőttek a legnagyobb arányban a fizetések a csatlakozás előtti időszakhoz képest – az embereket nálunk érdekli legkevésbé az EU. Az is érdekes, hogy a második legalacsonyabb részvétel Szlovákia után pont Lengyelországban volt, amely Szlovákia mellett a másik legnagyobb nyertese volt a csatlakozásnak, hiszen a lengyelek előtt is megnyílt az európai piac, s a lengyel GDP is óriásit nőtt az elmúlt tíz esztendőben. A Monty Python klasszikus filmje, a Brian életének egyik legjobb mondatát parafrazálva: Mit adott nekünk az Európai Unió?! És akkor sorolhatnánk, mert valóban rengeteg dolgot. Az unió iránti érdektelenséget mi másban keressük, mint az alulinformáltságban? Már az általános iskolás gyerekek is ismerik, a politikusok pedig úton-útfélen puffogtatják az uborka görbülését szabályozó EU-rendelet történetét, miközben fogalmuk nincs arról, hogy valójában mi mindent köszönhetünk ennek a közösségnek. Visszataszítónak tartom, ahogy a magukat liberálisnak vagy európai konzervatívnak tartó politikusok, élükön az SAS-szel, azS DKÚval és a NOVA képviselőjelöltjeivel próbálják lejáratni az uniót csak azért, hogy néhány szavazattal többet szerezzenek, majd képviselőik Brüsszelben kihasználják az ottani anyagi lehetőségeket. Ha a rendszerellenes pártok szidják Brüsszelt, azt még megértem, mert ezek többsége naiv szélsőbalos, esetleg szélsőjobbos őrültekből áll össze. Ám azok a politikusok, akik saját kicsinyes érdekeiket követve próbálnak sikert kicsikarni a választások előtt, visszataszítóak.

Az eddigi EP-képviselők legnagyobb mulasztásának, valamint a leendő képviselők legkomolyabb feladatának pont az Európai Unió iránti bizalom megerősítését tartom. Itt volna az ideje, hogy az Európai Parlamentre ne az otthon kellemetlenné vált, esetleg nyugdíjba készülő politikusok lerakataként tekintsünk,  ha nem egy olyan helyre, ahová a legjobb képviselőket küldjük, hiszen a nemzetközi környezetben képviselik nap mint nap Szlovákiát. Tudom, hogy ez ebben a pillanatban utópisztikusnak tűnhet, de a cél mindenképpen ez. Mert a hazai parlament komoly hatással vannak életünkre, de az igazi, hosszú távú döntések rólunk és az utódaink életéről már Brüsszelben születnek. Ami szerintem egyértelműen jó, de csak akkor, hamis részt veszünk ezekben a döntésekben. Ezért kell a hétvégén szavazni. És természetesen azért, hogy megmutassuk, fontos számunkra ez a közösség, mert egy összetartó, erős nemzetközi közösséggel sokkal kevésbé mer valaki ujjat húzni. Hogy ki? Tessék csak keletre tekinteni! Az oroszok lassan itt lihegnek a nyakunkban.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?