<p>Kell egy kis idő, amíg az új kormány átveszi elődjétől az ország irányítását, felméri az egyes részterületek helyzetét, a tárcavezetők megismerkednek minisztériumaikkal, az alkalmazottakkal, próbálják megkeresni az elődeik által hátrahagyott, szekrényekben rejtőzködő „csontvázakat“, satöbbi satöbbi. </p>
Milyen száz nap?
Általában ilyen okokból szokott száz napos türelmi időt kérni és kapni az új kormány a társadalomtól és a médiától. Csakhogy ez nem új kormány, hanem kozmetikai változtatásokkal a második Fico-kabinet folytatása. A két hidas és az egy szem sieťes miniszter részleges kivételével ezért nem is érdemel semmilyen türelmi időt. Kezdjük rögtön az elválaszthatatlan Fico-Kaliňák-párossal. Ha az ő szempontjukból minden jól megy, akkor 2006 és 2020 között, alig kétéves megszakítással, három cikluson, azaz 12 éven át vezetik majd a kormányt, illetve a belügyminisztériumot. Hasonló cipőben jár a harmadszorra is kulturális miniszterré lett Marek Maďarič, illetve a másfél ciklus után újra a külügyi tárcát irányító Miroslav Lajčák is. Aztán jön a még „csak“ másodszor miniszterek kategóriája (Kažimír, Richter, Žiga, de részben Pellegrini is ide sorolható). Az egyetlen smeres jelölt, aki nem volt még miniszter, az egészségügy élére állított „krízismenedzser“, Tomáš Drucker. Vele kapcsolatban eléggé nevetségesen nyilvánul meg Ficóék felelőssége: az elmúlt tíz évből nyolcban a Smer miniszterei irányították az egészségügyi tárcát, amelynek élére most megint a párt jelölt egy válságmenedzsert. Ezzel gyakorlatilag elismeri, hogy válságba vitte az egészségügyet… Folytathatjuk a sort az SNS minisztereivel, akik ugyan tárcavezetőként újak, de a tárcával nem nagyon kell ismerkedniük. Az új oktatási miniszter Peter Plavčan 25 éve dolgozik a minisztériumban, legutóbb már osztályvezetőként. A mezőgazdaság a földalap korábbi vezetőjének, Gabriela Matečnának a keze alatt lesz, a védelmi tárcát meg egy hivatásos katona (Peter Gajdoš, a vezérkari főnök volt helyettese) vette át. Ő mellesleg a NATO-ellenes harmadik Mečiar-kormány miniszterének (Ján Sitek) volt a titkára és a gyakran NATO-ellenes SNS jelölte a minisztériumba, persze úgy, hogy közben már három évet lehúzott a NATO brüsszeli katonai bizottságában Szlovákiát képviselve… Csak lábjegyzetként jegyezzük meg, hogy egy katona kinevezése védelmi miniszternek a hadsereg civil kontrolljának szembeköpése, de legalább jól mutatja, hogy banánköztársaság vagyunk. Szóval összegezve: az ország jelenlegi állapotáért az elmúlt tíz évből nyolcban kormányzó Smer a fő felelős, a kormány több mint a fele az ő jelöltjeiből áll, túlnyomó többségük másodszor vagy harmadszor miniszter. Emellett az SNS jelöltjei sem újoncok saját ágazatukban és nem mentesek. Ezért - három miniszter részbeni kivételével - semmilyen száz nap nem jár a kormánynak.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.