Meghalt egy kisfiú

<p>Spanyolországban torokgyíkban meghalt egy hatéves kisfiú. A világon naponta gyerekek milliói halnak meg, ez mégis egy különösen értelmetlen haláleset.</p>

Graham Scambler egészségszociológus szerint a társadalom fejlődésének egyes szakaszaira különböző betegségtípusok jellemzők. Az agrártársadalom kialakulása előtti gyűjtögető-vadászó társadalmakban, vagyis i. e. 10 000 évvel, a zord környezet okozta betegségek és a balesetek voltak túlsúlyban. Az agrártársadalmak tipikus betegségmintái a járványok, amelyek levegővel, élelmiszerrel, vízzel és kórokozókkal terjedtek. A modern ipari társadalmakban a civilizációs betegségek uralkodnak. A civilizációs betegségekről napi tapasztalataink vannak, lassan már nincs ember, akinek ne lenne magas vérnyomása, gerincferdülése, cukorbaja, meg a többi. Az ősemberek egészségkárosodásairól a dínófilmeknek köszönhetően szerintem a gyerekeknek is van fogalmuk, hiszen egy pofáját szélesre tátó tirannoszaurusz nagyon meg tudja mozgatni a fantáziát. Úgy tűnik azonban, hogy a járványokról megfeledkeztünk. Mégpedig azért, mert a fejlett világban nincsenek. A második világháború után született nemzedékek már nagyrészt nem tapasztalták meg őket, de nem azért, mert a baktériumok meguntak bennünket, hanem a kisgyermekkori oltásoknak köszönhetően. Igen, az oltásoknak s az őket kifejlesztő tudósoknak köszönhető, hogy például a tuberkulózis, a gyermekbénulás és a magyarul torokgyíkként ismert diftéria eltűnt a betegségek palettájáról. Mi, mai szülők esetleg csak Móra Ferenc kis regényhőseinek halálával szembesülve tudhatunk ezekről, vagy emlékezzünk vissza Móricz Zsigmond megrázó Hét krajcárjára, amikor a tüdőbajos anya nevetése köhögéssé fajul, s ömlik a „vér, az ő drága, szent vére”... S akkor jön a mi korunk, a posztmodern, s ennek szerintem tipikus betegsége a hitetlenség és az okoskodás. Folyamatosan kételkedünk, ami önmagában éppenséggel nem mindig baj, de ha ez odáig fajul, hogy a tudomány nyilvánvaló gyakorlati eredményeit – ez esetben például az oltás hasznosságát – is megkérdőjelezzük, s felvértezve magunkat az internet adta tudással (tudás?), minden szakembernél okosabbnak hisszük magunkat, akkor nagyot eshetünk. A spanyol kisfiú azért halt meg, mert a szülei nem engedték beoltani. Most becsapva érzik magukat. De ki csapta be őket? Vannak tények, és vannak téveszmék. Hogy a gyógyszergyártók az összes többi ágazathoz hasonlóan profitorientáltak, az tény. De az, hogy az oltásokra valójában nincs is szükség, sőt, ártalmasak, csupán a gyógyszeripar és a neki dolgozó korrupt orvosok kényszerítik rá őket az emberekre, mégpedig a nagyobb haszon reményében – ez téveszme. Méghozzá veszélyes. Visszarepíthet a középkorba.
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?