<p>A kelet-európai romák elleni fellépéssel és a kritikákra adott válaszokkal Franciaország nemzetközi imázsán jelentős folt esett, és a francia diplomáciának ezentúl nehéz lesz az emberi jogok hazájának képviselőjeként feltüntetnie magát a nemzetközi színtéren - ez a két fő következménye a Le Monde című napilap szerdai elemzése szerint az elmúlt hetek francia politikájának.</p>
Le Monde: a romák elleni fellépéssel Franciaország besározta nemzetközi imázsát
A mértékadó liberális újság szerint francia diplomaták zavartan ismerik el, hogy a romák kiutasításával kapcsolatos nemzetközi állásfoglalások az ENSZ-től kezdve az Európai Parlamenten át a pápáig hatalmas károkat okoztak Franciaország nemzetközi megítélésében. Viviane Reding, az Európai Bizottság igazságügyi biztosának nyilatkozata és az arra adott francia válaszok pedig újabb bírálathullámot indíthatnak el.
Az európai intézményrendszerrel szemben védekező helyzetbe és magyarázatokra kényszerült francia kormány gyakorlatilag elvesztette támogatóit ahhoz, hogy hitelesen tudjon reagálni az olyan, valóban sértő megjegyzésekre, mint amilyet Fidel Castro tett, amikor azt állította, hogy a Franciaországból kiutasított romák "egyfajta rasszista holokauszt" áldozatai - mondta a lapnak egy diplomata, hozzátéve, hogy sorolhatná a hasonló, Pekingből vagy Moszkvából érkező üzeneteket.
A Le Monde azt hangsúlyozza: a tekintélyelvi vezetésű államok évek óta azt vetik a nyugati országok szemére, hogy kettős mércét alkalmaznak és folyamatosan kioktatják őket. Ezentúl viszont ha Franciaország szót emel majd egy-egy olyan ország ellen, amely semmibe veszi az emberi jogokat, feltehetően majd az lesz a válasz, hogy inkább söpörjön a saját háza táján.
Martine Aubry, az ellenzéki Szocialista Párt vezetője, Lille polgármestere egy szerda reggeli tv-műsorban elmondta, hogy a kormány körlevelének ellenére azt kérte a megye prefektusától, hogy azonnal állítsa le a Lille környéki illegális telepek felszámolását. "Mégpedig azért, mert ha ezek a férfiak és nők illegálisan foglalják el a területet, el lehet őket onnan kergetni, de semmi esetre sem lehet őket az országból kitoloncolni". Az ellenzéki politikus véleménye szerint egy terület illegális elfoglalása egyáltalán nem jelenti a közrend megzavarását, amellyel a kormány a romák kitoloncolását indokolja.
"A kormány csak azért üldözi ezeken az embereket, mert egy másik etnikumhoz tartoznak, és nem azért, mert bűncselekményeket követtek el. Az ENSZ, a pápa és nem utolsósorban az igazságügyért felelős európai biztos, Viviane Reding is ujjal mutogat ránk" - jegyezte meg Aubry.
A témáról a France 3 közszolgálati televízióban rendezett vitaműsorban Guy Sorman jobboldali liberális esszéista arról beszélt, hogy a kiutasítások legsúlyosabb következménye Nicolas Sarkozy államfő számára az lehet, hogy az elnöki mandátumát a francia és a nemzetközi közvélemény ezzel az üggyel fogja örökre azonosítani. "A köztársasági elnöknek nem főrendőrnek kellene lennie, hanem a franciákat összefogó politikusnak" - tette hozzá.
A Le Monde külön problémának tartja hogy a különböző intézményektől érkezett bírálatokra a hivatalos francia válaszok "nagyon ügyetlenek". A francia diplomácia úgy próbálja meg a romák körüli vitát közös európai üggyé tenni, hogy közben felhívja arra a figyelmet, hogy más európai országok is szerveznek - a legnagyobb csendben - hasonló jellegű csoportos hazatoloncolásokat. A gond azonban, hogy Olaszországon kívül, amelynek belügyminiszterét az idegengyűlölő beszédmódjáról elhíresült Északi Liga jobboldali populista párt adja, egyetlen ország sem támogatja nyíltan Franciaországot - írta a Le Monde.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.