Kulturális veszteségeink 81.

pozsonyi majális

Itt volt május elseje, és mi észre sem vettük, vagy fásultan konstatáltuk a tényt. Mert hiszen nem mindegy, hányadika van? Itt ülünk bezárva naphosszat, jobb esetben kertes házi karanténban, rosszabb esetben négy panelfal között.

Hetente egyszer merészkedünk ki a szemközti boltba.

A királyi többest mostantól el is hagynám, mert megint rólam lesz szó, mindenkori kedvenc témámról, amely mostanában legfontosabb témámmá avanzsált. A személyes „szűrőn” át megfigyelt világ természetesen más, mint az objektív valóság – ami viszont a filozófusok szerint nem is létezik, úgyhogy nincs lelkifurdalásom a szubjektív nézőpont miatt.

Életem első húsz évét az előző rendszerben éltem le, május elseje számomra egyenlő volt a kötelező felvonulásokkal, ahol ugyebár aki nem lép egyszerre, nem kap virslit estére. A jól megérdemelt húsipari (mellék)termék mai szemmel nézve undorító volt, vastag bőrben, vizezett mustárral, papírtálcán, hosszas sorban állás után. Mégis az volt a nap fénypontja, főleg a vele járó zacskós limonádénak köszönhetően, amit szívószállal lehetett szürcsölni, és tényleg csak akkor és csak ott lehetett kapni. (Persze cukrozott víz volt némi ételfestékkel, de kit érdekeltek az összetevők akkoriban?!) Amikor minden versenyző beért a célba és megebédelt, a rimaszombati szabadtéri színpadon elkezdődött a kultúrműsor. Ez a rész nekem már általában kimaradt, mert nem volt kötelező a részvétel: a lépéseinket hangos számolással koordináló tanárok a célban megkönnyebbülten szélnek eresztették az osztályokat, és le is léptünk tíz-tizenöt perc után.

Úgyhogy nyilván nem volt érdekes a zenei és táncos felhozatal, ellenkező esetben ott maradtam volna, hiszen szerettem az élő koncerteket, előadásokat. A rendszerváltás után eme „megmozdulások” helyét átvették a majálisok. Már maga a szó is szimpatikusabb. Benne van a tavasz, a természet éledése, a napsütés, a virágillat. És a (valamivel) nívósabb kulturális kínálat – mivel a részvétel itt már az alkalmi szolgáltatók bevételére is hatással volt. Mostanra pedig már az életem szerves része lett a majális, imádom a szabadtéri rendezvényeket, az ingyenes koncerteket, amelyeken neves előadók váltják egymást a színpadon. Pozsonyban kifejezetten ügyelnek a minőségi szórakozás lehetőségeinek megteremtésére, kevés a gagyi műsorszám, jó a hangulat, remek a helyszín – a fő attrakció a Duna-parti ligetben zajlik, két napon át, kora délutántól késő estig. Idén is erős felhozatallal készült a város vezetése, hiszen tudják, hogy ennek az összejövetelnek közösségépítő szerepe is van a kulturális és gasztronómiai tobzódáson túl. Ilyenkor még a „gyüttmentek” is pozsonyinak érzik magukat, majdnem úgy, mint szilveszter éjjelén a tűzijáték alatt. Mindenki mosolyog, keresi az ismerősöket, és együtt örülünk a tavasz érkezésének, azaz valami ősi, rituális jellege is lesz a folyóparti majálisnak.
Ez a tavasz azonban más, mint a többi. A tavalyi fotók inkább ijesztőnek tűnnek, mint nosztalgikusnak. Csodálkozom magamon, hogy mennyire szerettem tömegben lenni. Hogy mindig bementem középre, nem csak azért, mert onnan a legjobb a színpadi hangzás és a látvány.

Lám, mennyire meg tud változni az ember röpke két hónap alatt!

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?