(Fotó: Pixabay)
Kulturális veszteségeink 52.
Hölgyeim és uraim, itt a second hand szeptember.
Mivel a Facebook népe szívesen részt vesz különféle „kihívásokban”, könnyebb ily módon célba juttatni az üzeneteket a klímakatasztrófa küszöbén, még ha lebutított formában is.
Erre a környezetvédő szervezetek is rájöttek, ezért a műanyagmentes július és a szívószálmentes augusztus után arra biztatják az embereket, hogy őszi ruhatárukat turkálókból egészítsék ki, ne a plázában, a fast fashion cégek boltjaiban.
Mondj nemet 30 napig az új ruhákra!
– így szól a felhívás, alatta pedig rövid, ám velős magyarázat, számokkal alátámasztva, hogy a fast fashion márkák egy-egy ruhadarab elkészítéséhez mennyi energiát használnak fel, és mekkora mennyiségű szemét keletkezik. A textilipar több szén-dioxid kibocsátásáért felelős, mint a repülés és a szállítási költségek együttesen. Egyetlen póló legyártásához – a gyapjú előállításától az utolsó simításokig – 2700 liter vízre van szükség, egy farmernadrág születése 7600 liter vizet emészt fel.
Ráadásul ezek a ruhák gyorsfogyasztásra készülnek,
havonta új kollekció kerül piacra, a H&M-típusú multik rendszeres és mértéktelen vásárlásra késztetnek, hiszen termékeik jóval olcsóbbak a puccos butikok kínálatánál. Egy-egy ilyen divatterméket átlagban hatszor vesznek fel a nyugati országokban a fogyasztók, aztán jöhet a következő.
Hetente 11 millió ruha kerül a hulladéklerakókba,
egy év alatt pedig olyan súlyú ruhamennyiséget dobnak a kukába csak Angliában, mint az Empire State Building. Mindezt csak azért írom le, hogy itt is hozzáférhető legyen, hogy aki nem találkozott még ezzel a használtruha-kihívással, elgondolkodhasson rajta. Mifelénk a többség eddig főleg anyagi okból vásárolt turkálóban, de ismerek jó néhány embert, aki amolyan kincsvadászatként fogja fel a „turizást”. Sikerélmény rábukkanni egy-egy minőségi darabra a viseletesek között, és nem szemlesütve osonnak be az ilyen boltokba, hanem barátnőkkel, élvezetből, szabadidős programként. Maguk a boltok is megváltoztak az utóbbi évtizedben, egyre szebb, igényesebb berendezéssel, kényelmes próbafülkékkel igyekeznek az exkluzivitás érzését kelteni a vásárlóban. Mostanában pedig tudatosan ráálltak a környezetbarát pályára, az én kedvenc turkálóláncomban például büszkén hirdeti a felirat, hogy száműzték a műanyag zacskókat, és kizárólag vászonszatyorba csomagolják az árut. Ezzel egy időben az árakat is emelték kicsit, ha már ennyire trendi a használt ruha.
Szóval próbáljuk kibírni új rongyok nélkül a szeptembert, de közben azért lássuk a fától az erdőt, például a turiból hazaérve ne rendeljünk az interneten különböző haszontalanságokat Kínából, mert egy ilyen árucikk házhoz szállítása többet árt a környezetnek, mint az egész éves ruha-, műanyag- és szívószálhasználatunk.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.