Kulturális veszteségeink 31.
2019. február 26. 13:30

Tudományosan a plágiumról. Illetve arról, mi mikor számít koppintásnak manapság a könnyűzenei iparban, és mi fér még bele a véletlen egyezés kategóriájába.
Több ilyen per is zajlik jelenleg, a Led Zeppelintől Pharrel Williamsen át a Men at Workig számos sztárt vádolnak plágiummal. Az Eurovíziós Dalfesztivál, amely már rég megérett a pusztulásra, de még mindig sokan nézik, eddig valahogy botránymentes volt. Mindenütt a közmédia hivatott eldönteni, ki képviseli az országot ezen a giccsparádén – talán pont ezért lett giccsparádé. Maga a szavazási rendszer is megérne egy elemzést, de nem most, talán majd májusban.
Nos, minden dörzsölt dalszerző tudja, hogy létezik az a bizonyos „eurovíziós” műfaj – elég megvizsgálni pár év termését, hogy be tudjuk lőni a zenei kliséket. A magyar közmédia „dalválasztó show-ja” abból áll, hogy kiválasztanak harminc dalt a beérkezők közül, és elődöntőkön prezentálják őket az előadók a zsűri előtt. (A Dal zsűrije a kereskedelmi tévék tehetségkutató műsorainak kritériumai szerint jópofáskodik és keménykedik, itt találkozik a két világ.) Aztán jönnek a középdöntők, ahol a továbbjutók még egyszer eléneklik ugyanazt a dalt, majd a döntőben ismét. El lehet játszani, hogy komolyak, alaposak vagyunk, és bevonjuk a telefonos szavazókat is (újabb kereskedelmi tévés húzás).
Valójában ki lehetne választani az indulót egy félnapos szakmai mítingen, sok országban így zajlik. Feltételezzük, hogy a zsűritagok képben vannak, és/vagy kiterjedt tanácsadói hálózatot működtetnek, és a plágiumgyanús dalokat már az első körben kiszűrik.
Az, hogy Petruska András dalát úgy iktatták ki a versenyből, hogy már döntőbe jutott, megmagyarázhatatlan és védhetetlen.
A közmédia egy zeneakadémiai szakértőtől kért szakvéleményt, és nem felejtette el hangsúlyozni, hogy az illető az intézmény igazgatóhelyettese, azaz tévedhetetlen. A kifogásolt dal egyébként pont annyira hasonlít ama bizonyos Vampire Weekend-dalra, mint mondjuk a Fleetwood Mac Everything című slágerére, a ritmikai alapok miatt pedig akár Paul Simon Graceland-korszaka is szóba jöhetne, amelyet szintén Dél-Afrika tradicionális tánczenéinek hangulata inspirált, szóval távolról sem Petruska az egyetlen, aki innét merít. Ki tudja, talán „túl” esélyes lett az eredeti tervekhez képest, és a döntnökök nem akartak kockáztatni a közönség-szavazáson?
Bennfentesek tudni vélik, hogy volt már hasonló tülekedés, de akkor Freddie apukája a zsebébe nyúlt, és minden helyrezökkent, fiacskája mehetett az Eurovízióra. És a múlt héten akadtak olyan gaz netes gerillák is, akik az egyik zsűritag, Nagy Feró legnagyobb slágerét „hasonlították össze” egy másik dallal az eset kapcsán, plágium-szempontból.
A történtek után remélhetőleg egyetlen komoly szerző sem küld dalt A Dalba. Maradnak a kitartó közepesek, vagy ahogy Spiró György mondja a Csirkefej című drámában: „a megsűrült középfok”.
Rengeteg hírrel bombáznak minket különböző portálok, s nem könnyű felismerni a valódi- és álhíreket. Ezért is fontos, hogy olyan weboldalakról tájékozódjunk, amelyek megbízható, korrekt információkat nyújtanak.
Az ujszo.com szerkesztőségében minden nap azért dolgozunk, hogy Önök kizárólag ellenőrzött, valós híreket kapjanak weboldalunkon. Ennek biztosítása meglehetősen költséges. Mi viszont szeretnénk, hogy minden kedves olvasónk hozzájuthasson az ellenőrzött információkhoz, ez azonban az Önök anyagi segítsége nélkül hosszú távon nem lehetséges.
Ezért kérjük olvasóinkat, hogy járuljanak hozzá az ujszo.com működéséhez. Számítunk Önökre. Önök is számíthatnak ránk.
Ha támogatna bennünket, kattintson az alábbi gombra. Köszönjük.
Támogatom
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik. Egyben felhívjuk figyelmüket, hogy a kommentekhez tartozó IP címeket a rendszer elraktározza.