<p>Marián Kotleba besztercebányai megyei elnök megakadályozta, hogy a képviselők januári határozata alapján a héten rendkívüli megyei közgyűlést tartsanak, amelyen a leváltásáról szavaznának a képviselők.</p>
Kotleba harakirije
Miroslav Beblavý parlamenti képviselő nyomozásának köszönhetően már két és fél hónapja tudjuk, milyen törvénysértéseket követett el köztisztviselőként Kotleba. Alkotmánytörvény írja elő, hogy aki választott funkcióba kerül, hivatala elfoglalását követően 30 napon belül fel kell hagynia vállalkozói tevékenységével. A vállalkozói nyilvántartás szerint Kotleba ezt négy hónapos késéssel tette meg. Ezzel megsértette az alkotmánytörvényt, amiért büntetés jár – hat havi fizetéselvonás.
Az összeférhetetlenségi törvény megtiltja a köztisztviselőknek, hogy „ajándékot fogadjanak el” és „ajándékozásra ösztönözzenek másokat”. Kotleba bevallotta, hogy ajándékokat fogad el. Amikor a Plus 7 dní hetilap kiderítette, hogy több megyei alkalmazott a fizetése egy részét Kotleba számlájára utalja, a megyefőnök a kamerák előtt büszkén kijelentette: „Természetesen tudomásom van róla, hogy néhányan a hivatalból is úgy támogatják a tevékenységemet, hogy pénzt küldenek nekem… Beismerem, hogy kapok tőlük pénzt, így akarnak támogatni, én ebben semmi rosszat nem látok”. Kotleba nemcsak elfogadja a pénzt, hanem adományozásra ösztönöz másokat, pártjának honlapján még mindig olvasható az erre vonatkozó felhívás. Mindezzel ismételten alkotmánytörvényt sértett, amiért büntetés jár – tizenkét havi fizetésmegvonás.
De ez nem minden. A közérdek védelméről szóló alkotmánytörvény kimondja, hogy ha „egy korábbi határozatban érvényes döntés született arról, hogy egy köztisztviselő törvényt sértett”, a következő alkalommal, ha ilyesmire sor kerül, „a köztisztviselőt megfosztják mandátumától vagy hivatalától”. Egyszóval ha a megyei képviselők háromötöde a szavazás során megerősítené azt a tényt, hogy Kotleba nem fejezte be vállalkozói tevékenységét, ahogy azt a törvény előírja, majd háromötödük azt is megszavazná, hogy a törvényt megszegve ajándékokat fogadott el – nem lenne visszaút. Az alkotmánytörvény alapján a megyegyűlésnek ki kellene hirdetnie, hogy Kotleba elveszítette megyei elnöki funkcióját. Ezután még az Alkotmánybíróságon fellebbezhetne, amely végérvényesen kimondaná, hogy el kell hagynia hivatalát.
Egyes források szerint azonban a megyei képviselők aggódnak. Aggódnak, hogy ha leváltják Kotlebát, mártírt csinálnak belőle. Csakhogy, ha a képviselők úgy állnak hozzá az alkotmánytörvényekhez, hogy azok csak akkor érvényesek, ha a végrehajtásuk miatt senkinek sem kell aggódnia, akkor mindannyian elkezdhetünk félni. Mert ezzel a megyei képviselők csakis a beszariságuk miatt nem tartanák be az alkotmánytörvényeket.
A szerző az Állítsuk Meg a Korrupciót Alapítvány munkatársa
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.