Kotleba és a nagykövet

<p>A pozsonyi magyar nagykövet és Marian Kotleba esete tanulságosan bemutatja az úgynevezett botrányok születésének folyamatát. Múlt péntektől felháborodott reakciók sora látott napvilágot Szlovákiában és Magyarországon &ndash; sokan azt sérelmezik, hogy Balogh Csaba csak úgy fogta magát, és találkozni merészelt a szélsőjobbos Marian Kotlebával, aki mellesleg Besztercebánya megye elnöke.</p>

Ráadásul nem átallottak a romakérdésről is szót váltani (Kotlebáék megfogalmazásában: cigánybűnözésről). Hogy tehetett ilyet a nagykövet úr? A találkozót vissza kellett volna utasítania – figyelmeztet néhány elemző (na és persze Mesterházy Attila MSZP-elnök sem hagyta ki a lehetőséget a választási kampány hevében). A Pravda botrányt emleget, a Sme azt írja, Kotleba Magyarország irányába is provokál.

Érdemes azonban nem elfelejteni, hogy a nagykövet munkája meglehetősen formális keretek között zajlik, mozgástere meglehetősen korlátozott, leginkább afféle kötelező köröket fut az adott ország politikai és egyéb tisztségviselőinél. Magyarország és Szlovákia a Határon Átnyúló Együttműködés Programjainak keretén belül egy rakás közös uniós projektet menedzsel (útfelújítások, hídépítések stb.). Ezeket nagyrészt a megyei hatáskörökön keresztül intézik, vagyis a projektek kivitelezése az adott megye elnökén is múlik. Éppen ezért látogatja a magyar nagykövet rendszeresen a déli megyék elnökeit: Frešót, Mikušt, Belicát, Trebuľát, és Maňka helyett most már Kotlebát. Mert politikai vagy társadalmi nézeteitől függetlenül ez a dolga. Vagyis a botrány inkább az lenne, ha a nagykövet úr kitalálná, hogy nem tetszik neki Kotleba kettős keresztes zöld pólója, ezért egye meg a fene az épülő nógrádi, gömöri hidakat meg az utakat a helyiekkel együtt, ő bizony nem látogatja meg a megyefőnököt. Azért ugyanis nem a nagykövet a felelős, hogy Kotleba megyeelnök lett. Mert Kotleba már nem pusztán egy szélsőséges pártvezér, hanem egy fontos tisztségviselő, akit a Besztercebánya megyét érintő ügyekben nem lehet megkerülni. Persze továbbra is a saját, jól bevált szótárát használja, és az eseményeket a saját érdekei szerint interpretálja (mint a többi politikus, csak radikálisabban), ezért valószínűleg születik majd még néhány megyei sajtóhír, amelyben a romakérdést is érintő megbeszélésekről úgy fog tájékoztatni, hogy a cigánybűnözésről beszéltek. De abból, hogy Kotleba (a többi megyeelnökkel együtt) részt vett Ivan Gašparovič fogadásán, vagy azon a decemberi akción, amelyen Fico bejelentette, hogy államfő lenne, érdekes módon nem lett botrány. Mellesleg szerintem Kotleba és Balogh találkozójából sem. Legfeljebb álbotrány.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?