Egyre látványosabban változik a kínai befolyásszerzés nyugat-európai megítélése.
Kínai kémvádak
Október utolsó napján robbant ki a botrány a brüsszeli Konfuciusz Intézet vezetője körül. Ezeket a hivatalosan nyelvoktatást szolgáló intézeteket egyre gyakrabban éri az a vád, hogy kémtevékenységet is folytatnak – főleg az Egyesült Államokban és Ausztráliában.
Most Belgium tiltotta ki nyolc évre a schengeni övezetből az ottani kínai intézet vezetőjét, holott öt évvel ezelőtt maga a belga miniszterelnök adta át boldogan az új oktatási központot. A Konfuciusz igazgatója megerősítette egy kínai lapnak, hogy kémkedéssel vádolják. A kiszivárgott információk szerint a hallgatói közül próbált többet beszervezni, illetve többször felmerült, hogy az intézetek dezinformációs tevékenységet is folytatnak. Persze keskeny mezsgye választhatja el a kulturális diplomáciát és a szándékos, állami segítséggel végrehajtott dezinformációt.
A kitiltott igazgató azt állítja, éppen fordított a helyzet, egy amerikai beszervezési kísérlet áldozata lett. Mivel nem adta be a derekát, a belgák „büntetésből” kitiltották, hogy Washington kedvében járjanak.
Az olvasóra van bízva, hogy melyik történetet gondolja életszerűbbnek.
Az mindenesetre látható, hogy mostanában élénkebb lett a kínai befolyás visszaszorítására tett igyekezet. A prágai Károly Egyetemen egy helyi oktató bukott le, aki a vád szerint több tízezer eurót fogadott el azért, hogy tanfolyamokat szervezzen például az „Egy út – egy övezet”, vagyis az új selyemút-koncepció népszerűsítésére. Még aggályosabb, hogy éppen ez a kutatóintézet kapott a cseh belügyminisztériumtól több fontos megbízást a propaganda elleni harcra. Mindenesetre már a rektor lemondását követelik.
Andrej Babiš miniszterelnök több területen igyekszik csendben, de határozottan visszaszorítani az ázsiai nagyhatalom befolyását, és a cseh titkosszolgálat éves jelentése részletesen kitér a kínaiak fedett tevékenységére az országban. Mióta Donald Trump az amerikai elnök, a szövetségesek e területen minden támogatást megkapnak – akik pedig nem így látják a dolgokat, azokra erős diplomáciai nyomás nehezedik Washington részéről. A Fehér Ház egyértelmű szándéka, hogy ahol lehet, kizárja a globális versenyből a kínaiakat, kezdve a telekommunikációs szektortól a beruházásokig.
Európa pedig szokás szerint úgy lett áldozata két nagyhatalom versengésének, hogy mi magunk alig tudunk ebbe beleszólni.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.