<p>Az egyre aggasztóbb ukrajnai eseményeknek rengeteg tanulsága van. Az egyik legérdekesebb az Európai Bizottság reagálása az elmúlt napok összecsapásaira. </p>
Kettős mérce
José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke az ukrán rendőrök durva fellépése miatt szankciókat léptetne életbe Ukrajnával szemben, és szerinte azt is mérlegelni kell, hogy a történések milyen hatással lehetnek az EU és Ukrajna viszonyára. Az uniós csúcsfejek újra bebizonyították, hogy ha érdekeik úgy kívánják, az ördöggel is szövetkeznek. A jelenlegi korrupt ukrán vezetést lehet, kell is kritizálni, hiszen rengeteg hibát követett el. Ami azonban biztos, hogy a kijevi barikádokon jelenleg is a rendőrökkel harcoló „szabadságharcosok” nem az ukrán lakosság többségét képviselik. Nagy részük olyan szélsőséges, neofasiszta ukrán tömörülések tagja, amelyek ha hatalomra kerülnének, keményen elbánnának az összes kisebbséggel, így a kárpátaljai magyarsággal is. Ez azonban az uniós csúcsfejeket nem izgatja, egyedüli céljuk az 50 milliós ukrán piac megkaparintása. Ha érdekeik úgy kívánják, hevesen tiltakoznak a durva rendőri beavatkozások ellen, ellenkező esetben azonban ugyanúgy képesek kiállni mellette. Többségünk még jól emlékszik a 2006-os magyarországi eseményekre, amikor a Gyurcsány Ferenc vezette baloldali kormány a szakadék szélére sodorta az országot. A teljesen jogos népharag miatt kitört tüntetéssorozatban a rendőrség akkor gumibotot, könnygázt, vízágyút, gumilövedékeket, vízágyúkból kilőtt festéket, viperát vetett be, és éles lőfegyverrel adott le figyelmeztető lövéseket. Az egyik tüntető szemét közvetlen közelről egy vadászpuskás rendőr lőtte ki, a segítségére siető mentőket könnygázgránát-találat érte. A súlyos sebesültek tucatjait maga után hagyó durva rendőrségi fellépést az Amnesty International jogvédő szervezet is élesen elítélte. Hogyan reagált akkoriban minderre Barroso? Az Európai Bizottság elnöke köszönetet mondott Gyurcsány Ferenc miniszterelnöknek, hogy az október 23-ai emlékünnepségen ő is beszédet mondhatott a magyar parlamentben, miközben az utcán rendőrök embereket vertek. Barroso a véres események napján arról beszélt, hogy „Magyarország otthonra talált a szabadság és szolidaritás térségében: az Európai Unióban”. „Ha közösen cselekszünk, meg tudjuk mutatni a világnak, hogy igenis lehetséges egy jobb jövő felépítése… Európának szüksége van Magyarországra” – hízelgett Barroso Gyurcsánynak. Nos, talán erről sem szabadna megfeledkeznünk, ha az Európai Bizottság elnöke legközelebb az emberi jogokról és európai értékekről próbál meg kioktatni bennünket.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.