<p>Egyre inkább bebizonyosodik a feltételezés, hogy a belügyminiszter csak azért illesztett bizonyos passzusokat a választójogi törvénymódosításába, hogy legyen honnan visszatáncolnia. </p>
Kaliňák, a visszaeső
Robert Kaliňák már lemondott róla, hogy néhány vitatott javaslata benne maradjon a tervezetben. Például az, amelyik megtiltotta volna, hogy a választáson induló politikus ajándékot fogadjon el attól a pillanattól kezdve, ahogy hivatalosan is jelöltté vált. Ez ugyanolyan abszurd ötlet, mintha bevezetnék, hogy a bank nem adhatna kölcsönt annak, aki valóban rászorul. Kaliňák újfent betarthatatlan és kikényszeríthetetlen dolgokat akar elfogadtatni (mint például a választások előtti 48 órás kampánycsend), vagy olyasmit, ami sérti az alkotmányban foglaltakat (közvélemény-kutatások nyilvánosságra hozásának megtiltása a választások előtti 21 napban). Az óriásplakátok a választás napján is ott fognak virítani a helyükön és persze az internet is működni fog. A belügyminiszter legfeljebb eljátszhatja, hogy kampánycsendet szeretne bevezetni, de ő is tudja, hogy a mai világban ez lehetetlen. A felmérések nyilvánosságra hozásának tiltása pedig ellentmond az alkotmánynak, amely garantálja a szólásszabadságot és az információszerzéshez való jogot. Ezek korlátozására csak olyan esetekben kerülhet sor, amelyeket az alkotmány is felsorol. A belügyminisztérium által említett ok (megakadályozni, hogy a felmérések eredményeivel befolyásolják a választókat)nem szerepel az alkotmányban. Ahelyett, hogy az új törvényekbe csak a legszükségesebb korlátozások és betartható szabályok kerülnének, Kaliňák „filozófiája” az, hogy a jó törvény mindent szabályoz és reguláz. Igazán abszurddá pedig az teszi javaslatait, hogy a törvénysértések ellenőrzésével és szankcionálásával viszont egyáltalán nem foglalkozik – minden maradna a régiben. Nem hoznak létre olyan szervet, amely mindezt hatékonyan ellenőrizné. Ez a feladat továbbra is a pénzügyminisztériumra vár, holott már két évtizede tudjuk, hogy a tárca semmilyen tényleges ellenőrző munkát nem végez a választásokkal kapcsolatban és a jövőben sem akar ilyesmivel foglalkozni. Egy törvény, amely csak szaporítja az előírásokat, de a szabályok betartásának ellenőrzésére nem hoz létre független, megfelelő jogkörökkel rendelkező intézményt – tipikusan szlovák törvény. Olyan szabályokat tartalmaz, amelyekről mindenki tudja, hogy nem lesznek betartva. Az ilyen törvény jó a politikusoknak, főleg az éppen kormányon levőknek, de nem jó az országnak.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.