<p>Rendkívül magas adó- és járulékterhek, az alkalmazottaknak aránytalanul nagy védelmet biztosító munkajogi szabályok – ezek okozzák a legtöbb gondot a szlovákiai vállalkozóknak, megakadályozva őket, hogy új munkahelyeket hozzanak létre. </p>
Jogbizonytalanság
Ezt állítják a jobboldali pártok, ezért a választások előtt elsősorban az adócsökkentés és a munkajogi szabályok fellazításának ígéretével próbálják megnyerni a szavazókat. Az igazság azonban az, hogy ez csak olcsó jobboldali populizmus, s elvonja a figyelmet a súlyosabb problémákról. Ha azt szeretnénk tudni, hogy mi okozza a legtöbb gondot a vállalkozóknak, erről magukat a vállalkozókat kell megkérdezni. A Szlovák Vállalkozói Szövetség ezt negyedévente megteszi, felméri a vállalkozói környezet minőségét. A tegnap közzétett friss elemzése szerint a vállalkozók valóban nincsenek százszázalékosan megelégedve az adó- és munkajogi szabályokkal, de nem ezek a legégetőbb problémák. Többségük szerint a törvény előtti egyenlőség és a jogbiztonság teljes hiánya, a bíróságok vérlázító működése az, amin sürgősen változtatni kell. A bírósági tárgyalások egyrészt évekig húzódnak, nem létezik gyors jogorvoslat, másrészt a vállalkozók között is vannak egyenlők és egyenlőbbek, akik kapcsolataiknak köszönhetően bármit el tudnak intézni. A legfrissebb példát a Váhostav botrányos csődvédelmi eljárása szolgáltatta, amely újra egy Smer-kormányhoz közeli oligarcha igazságtalan győzelmével végződött a kisemmizett kisvállalkozókkal szemben. A jogegyenlőség és a bíróságok működése mellett a vállalkozók harmadik helyen említik a katasztrofális törvényalkotást. Magyarul: szinte állandóan változnak a jogszabályok, így nehéz tervezni, ráadásul a törvények homályos megfogalmazása miatt azokat bárki kénye-kedve szerint magyarázhatja, ezzel is a kiválasztottaknak kedvezve. Végül, de nem utolsósorban, a vállalkozók szerint az állami támogatásokat és megrendeléseket is többnyire a kiválasztottak, a kormányhoz közeli cégek kapják. Ha a jobboldali pártok javítani szeretnének a vállalkozói környezeten, elsősorban a felsorolt problémákra kellene gyógyírt találniuk. Az eddigi tapasztalatok azonban azt mutatják, hogy hatalomra kerülve ezeken a magukat vállalkozóbarát pártoknak valló tömörülések sem sokat segítenek. Egy jobboldali hatalomátvételt követően például újra megváltoztatják a jogszabályokat, a mögöttük álló vállalkozói csoportok érdekeit tartva szem előtt. És persze az állami támogatásokhoz és megrendelésekhez is elsősorban ez utóbbiak jutnak hozzá. Ilyen szemszögből a jobb- és baloldal „vállalkozóbarátsága” között alig van különbség. Mindkét politikai térfél vállalkozóbarát: a mögötte álló befolyásos vállalkozókat támogatja. Ha a jobboldal hiteles alternatívát kíván nyújtani Robert Fico kormányával szemben, akkor olyan programmal kell előrukkolnia, amely a fent említett problémákra nyújt valódi megoldást, nem téve különbséget a vállalkozók között, és persze mindeközben nem feledkezve meg a munkavállalók érdekeiről sem.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.