Lady Gaga is szívén viseli Joe-t.
Joe és a popsztárok
„Ez életünk legfontosabb választása. A demokráciánk visszaállítása érdekében létkérdés, hogy elmenjenek szavazni.”
Tracy Chapman szinte teljesen visszavonult, nagyon ritkán vállal tévés fellépést, legutóbb öt éve láthatták a nézők. Az amerikai elnökválasztás előestéjén viszont a legnézettebb éjszakai tévéshow-ban (Late Night With Seth Meyers, NBC) adta elő legforradalmibb dalát, a Talkin’ Bout a Revolutiont az ikonikus, 1988-as albumról.
A fellépést így harangozta be: „Ez életünk legfontosabb választása. A demokráciánk visszaállítása érdekében létkérdés, hogy elmenjenek szavazni”. Ebből világos, kit támogat a dalszerző-énekesnő, aki elnyomott nőkről és a feketék jogairól is írt jó pár dalt aktívabb időszakaiban.
Szintén ritkán hallani manapság a rap műfaj úttörőiként jegyzett De La Soul trióról. Ők egy szókimondó, harapós dallal rukkoltak elő a múlt héten, méghozzá olyan vendég-rapperek társaságában, mint Chuck D a Public Enemyből, vagy Styles P. A dal címe Remove 45, mondanivalója pedig úgy foglalható össze, hogy Trumpot, ezt a rasszista, műveletlen, arrogáns bohócot el kell távolítani a Fehér Házból, és ha ez nem sikerül, akkor Isten óvja Amerikát.
A másféle zenét kedvelők Stevie Wondernek örülhettek a minap, aki szintén váratlanul bukkant elő, méghozzá Joe Biden detroiti kampánygyűlésén. És nemcsak énekelt, hanem a véleményét is világgá kiáltotta Trump járványt bagatellizáló hozzáállásáról. Taylor Swift, a 18–40-es korosztály első számú amerikai üdvöskéje pedig Biden nevével díszített sütiket készített, amelyekkel természetesen minden címlapra felkerült.
Szóval látványosan megmozdultak a popzenészek a napokban, én pedig elképzeltem, milyen lett volna az amerikai elnökválasztási kampány a koronavírus-járvány nélkül. Nos, szerintem olyan, mint egy véget nem érő, hangos fesztivál. És mivel Trumpnak tudva lévően kevés pártfogója akad az A-listás popsztárok között (a leghíresebb Kanye West, aki viszont összevissza változtatta véleményét az elnökkel kapcsolatban az utóbbi év során), főleg azok befolyásolhatták volna hezitáló rajongóikat, akik Bidenre, jobban mondva inkább Trump ellen szavaznak.
Nyolc hónapja a demokraták kampánynyitóján a The Strokes dübörgött, a legmenőbb amerikai zenekarok egyike. Aztán John Legend biztosította támogatásról a demokrata pártot, bárki is legyen a jelöltje. A köztudottan Trump-ellenes Green Day tavasszal indult volna turnéra, nyilván egy zúzós demokrata roadshow-val. És talán Cardi B, Lady Gaga, Pink vagy a Foo Fighters sem csak a Zoomon és a Twitteren kampányolt volna Biden mellett, hanem a nagygyűléseken is. Nem beszélve a nyári fesztiválokról, amelyeket viszont a demokrata jelölt járhatott volna sorra, hogy üdvözölje a fiatalokat. A stáb bolond lett volna nem kihasználni, hogy szinte valamennyi jelentős amerikai fesztivál teljes line-upja demokrata érzelmű fellépőkből állt. Ezek persze sorra elmaradtak, ahogy a turnék is. A nappaliban zenélgetés, az anti-Trump-dalok és egyéb nemes gesztusok (Biden kampányfilmjének narrátora maga Bruce Springsteen volt) kevesebbet nyomnak a latban, mint a személyes ráhatás: a koncerteken két szám között elejtett célzások, vagy leplezetlen agitálások. Eddie Vedder, a Pearl Jam énekese, aki a 2003-as turnén George W. Bush-maszkban ijesztgette a közönséget egy újabb republikánus időszakkal, most Trump-maszkot húzhatott volna. Nyilván meg is teszi, ha színpadra léphet. De mivel tudom, hogy ebben a kontextusban nincs sok értelme a „volna” szónak, abba is hagyom. Gondolják tovább önállóan…
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.