Fotó: Instagram/michal__kovacic
Itt mindenki vesztes
A legjobbat akartuk, de a dolgok úgy alakultak, ahogy mindig is szoktak. – Ez a gúnyos kijelentés pontosan jellemzi a szlovákiai társadalmi helyzetet. A miniszterelnök elleni merényletkísérlet után szinte mindenki a feszültségek enyhítésének szükségességét hangoztatta, de úgy tűnik, ez az óhaj csak néhány napig tartott ki. A nagy ígéretek gyorsan a feledés homályába merültek, és az ország visszasüppedt oda, ahol korábban volt.
Az elmúlt napokban a Markízában kiéleződött a helyzet, újságírók egy csoportja szembeszállt a vezetőséggel. Egyesek felszólították a tulajdonost, hogy tegyen végre rendet. Ez paradox helyzet, hiszen idáig tabunak számított, hogy egy tulajdonos beavatkozzon bármilyen médium irányításába.
Általánosságban elmondható, hogy egy médium objektivitását nem a tulajdonos, hanem a szerkesztőségi tanács feladata biztosítani. Ez a testület tapasztalt újságírókból, szerkesztőkből vagy külső szakértőkből áll, akik felügyelik, hogy az adott médium megfeleljen a meghatározott normáknak. A szerkesztőségi tanács kulcsszerepet játszik abban, hogy a műsorok tartalmának integritását, minőségét és függetlenségét sikerüljön fenntartani.
A történelem során számos olyan eset volt, amikor erős konfliktusok alakultak ki újságírók, szerkesztők, vezetők vagy tulajdonosok között. A Markíza ügye is egy a sok közül, és éppen az ilyen esetekben a szerkesztőségi tanácsnak van a legfontosabb feladata: pontosan fel kell ismernie a problémákat, majd meg kell oldania.
Minden bizonnyal voltak megoldási kísérletek. A CME szerkesztőségi tanácsának az egyik tagja, Hans Marh többször is találkozott a televízió munkatársaival. Elmondása szerint „nem talált bizonyítékot arra vonatkozóan, hogy az újságírókra vagy a riporterekre túlságosan nagy külső befolyást vagy nyomást gyakoroltak volna”. Marh korábban az RTL német televíziós hálózat főszerkesztőjeként dolgozott, jelenleg pedig számos nagy médiacsoportnak nyújt tanácsokat.
Természetesen mindig fennáll a lehetősége annak, hogy még egy ilyen ember is tévedhet és rosszul ítéli meg a helyzetet.
Azt azonban nem lehet megkérdőjelezni, hogy Michal Kovačič viselkedésével „megsértette a belső szabályzatot, valamint veszélybe sodorta a médiaszabadság elveit”. Egy olyan polarizált társadalomban, mint Szlovákia, ez nem nehéz.
Az egész országon végigsöpörnek a különböző érzelmek. Az emberek társadalmi buborékokban élnek. Mindenki azt hiszi, hogy neki van igaza, és mindenki más hazudik, félrevezet, vagy semmit nem ért. Sok médium kritikátlanul terjeszti a saját igazát, miközben az egyedüli cél az, hogy a közönségének a kedvében járjon, függetlenül attól, hogy mi az objektív igazság.
Minél több az érzelem, annál több a politizálás, és annál magasabbak a kommunikációs falak. A Markízánál csődöt mondott a kommunikáció, talán teljesen feleslegesen.
Pszichológiai szempontból az egó és az a tény, hogy nem vagyunk képesek felülnézetből szemlélni a dolgokat, gyakran megakadályozza az értelmes vitát. Ilyen esetben tanácsos két lépést tenni hátrafelé – ez teljesen más perspektívát nyithat meg.
A személyes integritás kulcsfontosságú tulajdonság az újságírók számára, de minden embernek vannak berögzült előítéletei, akár beismeri, akár nem. Minél forróbb a helyzet, annál inkább a felszínre törnek.
A világ nem fekete-fehér. De ezt nem mindenki akarja megérteni.
A szerző a Trend gazdasági lap főszerkesztője
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.