Az eddigi 43 fehér bőrű férfi elnök után az Egyesült Államok 2008-ban esetleg női elnököt választ, de fekete bőrűt aligha – írta a The New York Times, amely megállapította, hogy a politikusok bőrszíne és neme az amerikai belpolitika meghatározó kérdései közé tartozik.
Inkább nőt, mint feketét
Az elnöki posztért még ma sem indulhat mindenki egyenlő eséllyel, de az amerikai társadalom a korábbiakhoz már sokkal nyitottabb egy fekete és még inkább egy nő, mint egy ateista vagy egy homoszexuális politikus jelöltségére. „Az ország kész arra, hogy nőt válasszon elnöknek (...) nem állítom, hogy ez 2008-ban bekövetkezik, de az ország készen áll erre” – mondta Elizabeth Dole, Észak-Karolina szenátora, aki 2000-ben az elnökjelöltek között volt.
Elemzők szerint a szavazói hozzáállás megváltozását jelzi az, hogy az utóbbi nyolc évben több szövetségi államban nőket választottak vezető végrehajtó hatalmi pozíciókba. Jövő évtől például kilenc államot női kormányzó fog vezetni, fekete viszont csak egy állam, Massachusetts élén áll majd. Jesse Jackson fekete tiszteletes, ismert polgárjogi harcos, aki 1984-ben és 1988-ban is pályázott az elnökségre, úgy nyilatkozott: egy fehér nőnek előnye van egy fekete férfi politikussal szemben, mivel még mindig „létezik egy adag faji szemlélet az Egyesült Államokban, tudatosan vagy sem, de létezik”.
A The New York Times, amely érezhetően igyekszik kidomborítani Hillary Clinton képességeit és alkalmasságát az elnöki hivatásra, azt írta, a volt first lady szenátorságának eddigi hat éve alatt bebizonyította: nem igaz az a beidegződés, hogy a nők bizonyos kérdésekben nem tudnak olyan keményen fellépni, mint a férfiak. Clinton a fegyveres szolgálatok bizottságának tagja, és az iraki háborút is pártolta kezdetben. (Bírálói viszont éppen az ezzel kapcsolatos „köpönyegforgatását” róják fel neki.) A lap szerint a sok helyütt a fehérek körében is népszerű 45 éves Barack Obamának, aki sok tekintetben elüt a polgárjogi harcos fekete politikusok korábbi nemzedékétől, elsősorban nem bőrének színe okoz gondot, hanem az, hogy kétéves szenátori múlttal a háta mögött még tapasztalatlannak mondható a nagypolitikában.
Bush népszerűsége 30 százalékon
George Bush amerikai elnök népszerűsége minden korábbinál alacsonyabbra, 30 százalékosra zuhant – a Zogby Poll intézet friss telefonos felmérése alapján. Bush támogatottságát a Fehér Háznak a június eleji rekordalacsony 31 százalékról a félidős kongresszusi választások előtt, októberre sikerült 36 százalékra feltornázni. A választásokon viszont a demokraták győztek, és a republikánusok a kongresszus mindkét házában elveszítették többségüket. A republikánus szavazóknak is csak 60 százaléka értékeli pozitívan teljesítményét, 39 százalékuk lehúzza. A demokrata szavazótáboron belül csak 9 százalék nyilatkozik pozitívan az elnökről, a függetlenek között ez az arány 22 százalék. (m)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.