HZDS: megfogyva és megtörve

<p>A HZDS újabb mérföldkőhöz érkezett az eljelentéktelenedés útján: véglegessé vált, hogy Nyitra megyében, ahol Milan Belica révén még a megyefőnököt is Vladimír Mečiar pártja adta, a HZDS nélkül alakul meg az új szlovák nagykoalíció.&nbsp;</p>

 

A megyei választások súlyos csapást mérnek majd arra a pártra, amely egykor a legnagyobb és legstabilabb politikai formációnak számított, de a parlamentből rég kiszorult – helyi kádereit viszont eddig részben sikerült megtartania.  A közvélemény-kutatásokban már rég nem tényező a HZDS, a Polis áprilisban 1,1 százalékot mért neki. Viszont megyei és helyhatósági szinten megvannak még a régi, dicsőséges pártstruktúra maradványai. Mečiar pártja a 2009-es megyei választásokon 39 képviselőt juttatott be a megyei parlamentekbe, és gyakorlatilag az összes győztes baloldali megyefőnök támogatói között ott szerepelt a formáció neve. A HZDS-nek emellett van további 78 polgármestere és kétszer ennyi, jobbára a Smer és az SNS közreműködésének köszönhetően hatalomra került helyi vezetője. Ezek a számok továbbra sem elhanyagolhatóak, viszont olyan emberekről van szó, akik a pártszerkezet megtartására és újabb kiugró teljesítményre tökéletesen alkalmatlanok. A HZDS úgy vált tetszhalottá, hogy régiós struktúrái részben megmaradtak, részben egykori partnere és legnagyobb ellensége, a Smer kiszervezte azokat alóla.  Ellenpéldaként lehetne említeni az MKP-t, holott mindkét párt a 2010-es választások után pottyant ki a parlamentből, és helyi szervezeteinek megtartó erejére lett ítélve. Szlovákiai magyarként vagy szlovákként ténykedni a politikában teljesen különböző alaphelyzet. A magyar politikusoknak és tisztségviselőknek kevés választási lehetőségük van: az MKP-ban ténykednek, vagy valamilyen módon vele szemben, függetlenként, vagy a Hídhoz sorolva határozzák meg önmagukat. Más lehetőség gyakorlatilag nincs.  A szlovák politikusok azonban gazdag felhozatalból választhatnak, mivel nincs nemzetiségi akadályt, és sok a befogadó párt – különösen erős a széles tömegek új kedvencének, a Smernek a hatása. Így a HZDS utolsó mentsvára, a helyi politikusi réteg is lassan, de biztosan lemorzsolódik.  A párt gyakorlatilag tetszhalott, az egyszerű halandó nem tudja, kit lehet azonosítani a párttal a hol visszavonuló, hol életjelet adó Vladimír Mečiaron kívül. A HZDS weboldalán a régiós híreket jó esetben 2012-ben, rossz esetben egyenesen 2010-ben frissítették utoljára, a megyei választások kapcsán megfogalmazott központi üzenet pedig kimondottan negatív: a párt nem hagyja, hogy elsüllyesszék, a víz alá nyomják, ehelyett rendőrösdit játszana egyfajta ellenőrként, a többiek felett.  Nyitra megye esete így leginkább egy kórképnek felel meg. Milan Belica örökös megyefőnök a nevének és egyesítő személyiségének (esetleg az alternatívák hiányának) köszönhetően még a felszínen maradhat, pártállása azonban nem segíti, hanem kimondottan gátolja, akár le is válhat a HZDS-ről. Más megyékben is hasonló módon szorul majd a hurok, s szép csendben kimúlik, eltűnik az önkormányzatokból is a HZDS.  
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?