Hodorkovszkij ügyvédje Putyint bírálja

A héten Pozsonyban járt Robert R. Amsterdam kanadai ügyvéd, a volt Jukosz-elnök, Mihail Hodorkovszkij védője, és a Szlovák Külpolitikai Társaság székházában előadást tartott az oroszországi demokrácia helyzetéről, az emberi jogok megtartásáról. Amsterdam lesújtó képet festett az állapotokról és Putyin elnök szerepéről.

A héten Pozsonyban járt Robert R. Amsterdam kanadai ügyvéd, a volt Jukosz-elnök, Mihail Hodorkovszkij védője, és a Szlovák Külpolitikai Társaság székházában előadást tartott az oroszországi demokrácia helyzetéről, az emberi jogok megtartásáról. Amsterdam lesújtó képet festett az állapotokról és Putyin elnök szerepéről. A helyzet rosszabb mint néhány éve, az államhatalom törvénytelen eszközöket is alkalmaz céljai elérése érdekében és túszként tekint állampolgáraira. Az erő, amely minderre feljogosítja, az energia. Oroszország mérhetetlen olajtartalékok birtokában van, és politikáját is ennek biztos tudatában irányítja.

Az igazán szomorú, hogy mindebben a fejlett nyugati demokráciák sem korlátozzák Oroszországot. Mivel függenek az orosz energiahordozóktól, nem teszik szóvá az emberi jogok megsértését, a hatalom arroganciáját. Érvényes ez például Norvégiára is, amely pedig nem függ az orosz forrásoktól. Olaszország, Nagy-Britannia hallgat, Oroszországot nem éri bírálat sem a G8-ak, sem a WTO részéről. Németország kifejezetten jó kapcsolatokat ápolt Putyinnal, ennek egyik megnyilvánulása a nemrég kötött szerződés egy közvetlen földgázvezeték megépítéséről a Balti-tengeren. A német kormányváltás óta azért tapasztalható kicsivel kritikusabb szemlélet az orosz belpolitikával szemben. Amsterdam úgy véli, jól ismeri Oroszországot, 1975-ben járt először ott. Szerinte az utca embere is látja az állam növekvő súlyát, és tapasztalja a növekvő elégedetlenséget.

Hodorkovszkijjal kapcsdolatban kiemelte a volt Jukosz-igazgató gazdasági és szociális érdemeit. Egy csőd szélén álló vállalatot virágoztatott fel, hatalmas befektetéseket vitt véghez, a cég műszerparkja világszínvonalúvá lett, és dollármilliókat költött az oktatásra is. A Jukosz több milliárd dollárnyi adót fizetett be az államkasszába. Amsterdam egyenesen Hodorkovszkij életéért aggódik, akit Szibériában, a gulágokéhoz hasonló körülmények között tartanak fogva.

Nehéz megmondani, hogy a Hodorkovszkij-ügy egyszeri erődemonstráció, vagy hasonló eljárások következnek más oligarchák ellen. Amsterdam szavaival kapcsolatban nem beszélhetünk elfogultságról, mert az állam valóban nyíltan beavatkozott a per menetébe. Nézetét annyiban lehetne módosítani, hogy a közvélemény jelentős része azért elégedettséggel szemléli a Jukosz-vezér bukását, és annak ellenére, hogy Putyin elnök hatalomösszpontosító törekvései nyilvánvalóak, népszerűsége mégis nagy.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?