„Három királyok”

<p>Az egyik hitelminősítő múlt pénteken újra akcióba lépett, és az eurózóna öt tagországának értékelésén rontott. Olybá tűnik, hogy a sokkterápia működik, ezt a lépést már nem övezte felháborodás. A válság kitörése óta sok mindent elmondtak a hitelminősítőkről. Egyebek között hogy későn figyelmeztettek a bajra, most pedig igyekeznek behozni a lemaradást, vagy hogy az összefonódások miatt döntéseikkel bizonyos gazdasági érdekcsoportoknak jobban megfelelő ítéleteket hoznak.</p>

A három nagy hitelminősítő, a Standard & Poor’s, a Moody’s és a Fitch gyakorlatilag monopolhelyzetben van, együtt a piac 94%-át tartja kézben. Igaz, kockázatfelméréssel egyéb pénzügyi vállalatok is foglalkoznak, például a befektetési bankok és brókercégek, de igazán a hitelminősítők véleményét szokás figyelemben venni.

Az, hogy a válságra későn reagáltak, tény. Ezt egyrészt az bizonyítja, hogy az USA értékpapír-felügyelete, a SEC, valamint az Európai Központi Bank 2010 tavasza óta gondolkodik saját hitelminősítő megalakításán. Abban az időben még nem azért kritizálták őket, mert honi berkekben is leminősítettek, hanem mert a befektetési bankok esetében (például Lehman Brothers) lemaradtak az eseményekről. A késlekedés, vagy inkább a túlzott tisztelet bizonyítéka, hogy más társaságok gyorsabban léptek. A kínai Dagong már 2010 novemberében leminősítette az Egyesült Államokat, míg a nagy hármas csak tavaly nyáron merte ezt megtenni. A kínaihoz hasonló erélyt mutatnak az orosz hitelminősítők is. A lemaradás legnyilvánvalóbb bizonyítéka mégis az, hogy a Moody’s Írország besorolását 2010 decemberében egyszerre öt fokozattal vitte lejjebb.

A hitelminősítők körüli mai mizéria kísértetiesen hasonlít a tíz évvel ezelőtti, könyvvizsgáló cégekkel összefüggő afférhoz. Annak idején a később az Ernst & Young részéve vált Arthur Andersen évekig szemet hunyt az Enron viselt dolgai felett. A botrány akkora lett, hogy az ikertornyok lerombolása miatt zuhanó tőzsdeindexek még mélyebbre buktak. A könyvvizsgálók körüli helyzet azóta se változott. Az „öt nagyból” „négy nagy” lett, és működésük jelentősen hozzájárult a pénzügyi válság kitöréséhez.

Félő, hogy a hitelminősítők esetében is hasonló történik. A regulátorok most ugyan fogadkoznak, de idővel lanyhulni fog a rájuk irányuló figyelem, és pozíciójuk is megmarad. Nem arról van szó, hogy a tevékenységük káros, csak sajnos éppen az ő esetükben nem működnek a piaci mechanizmusok. Túl kevés társaság túl nagy befolyással bír.
Horbulák Zsolt

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?