Ha a kettő sem elég

<p>Új politikai pártot többnyire akkor hoznak létre, ha egy kritikus embertömeg úgy érzi, hogy a jelenlegi felhozatal nem képes kielégíteni a társadalomban jelentkező új igényeket, vagy ha egy már létező pártban érdek-, vagy véleményellentétek jelennek meg annak vezetői között.</p>

 

Az elmúlt héten Búcson bejelentett Magyar Kereszténydemokrata Szövetség kapcsán valahogy egyik sem látszik reálisnak, mert bár a Hidat és az MKP-t is sok mindenért bírálták az elmúlt időszakban, az egyházi-vallási vonal elhanyagolása nyílt kritikaként nem nagyon fogalmazódott meg. A szárnyait bontogató MKSZ-ről egyelőre vajmi keveset lehet tudni, egy biztos, a vallási vonalat komolyan gondolhatja, hiszen már első sajtótájékoztatóján komoly arányban voltak jelen a különböző egyházak képviselői. Talán 2012-ben enyhén idejétmúlt ezzel a témával próbálkozni, az embereknek komolyan más gondjaik vannak, de hagyjunk némi esélyt a formálódó alakulatnak. Helyettünk elég szigorú voltak vele az MKP és a Híd vezetői, amikor burkoltan egymás trójai falovának titulálták az alakulgató harmadik pártot. Elsőre az egész összeesküvés-elméletnek tűnik, de ha belegondolunk, volt nem egy példa, amikor csak azért hoztak létre új pártot, hogy gyengítse a többieket. A gond itt csak annyi, hogy mindkét oldal farkast kiált.A demokrácia és a többpártrendszer ádáz híveként számtalanszor leírtam, hogy a szlovákiai magyarok is megérdemelnék, hogy végre ne csak egy pártra kelljen szavazniuk, „a magyar ember a magyar pártra szavaz” alapon, hanem a pluralitás elve alapján az értékrendjükhöz legközelebb álló csoportra adhassák le voksukat. Az MKP-s monopolkorszak megszűnésével, a 2010-es választásokra versenyhelyzet alakult ki, majd 2012- ben megismétlődött. A két választás alatt kiderült, hogy a magyarok két pártot képtelenek bevinni a parlamentbe, ezért még élesebbé vált a verseny. A Híd a magyarok érdekeit képviselve ellenzéki pártként nehezen szállhat szembe a szlovák kormánnyal úgy, hogy közben ő adta a kormánybiztost. S legalább ennyire, ha nem fontosabb tény az, hogy a szlovák kormány partnernek tekinti Bugárékat a szlovákiai magyarok ügyeiben, szemben a magyar kormánnyal. Az MKP pedig továbbra is a létjogosultságért küzd, mert bár nagyobb a társadalmi beágyazottsága, képtelen a valódi megújulásra. Ebben a helyzetben egy új magyar pártnak pontosan illene magát definiálni, hogy mindenki értse, hol szeretnének elhelyezkedni a rendszerben, milyen érdekeket képviselve. Az MKSZ-szel szemben ez inkább a Kerekasztal képviselőiről mondható el, bár ők meg ugye csak nyomást akarnak gyakorolni. És még nem beszéltünk Somogyi Szilárd készülő pártjáról. Így elképzelhető, hogy jövőre a szlovákiai magyar pártok igazi paradicsoma lesz itt.
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?