Lassan egy hónap telik el az Egyesült Államokat ért terrortámadások óta.
Günter Verheugen nyilatkozott az Új Szónak
Lassan egy hónap telik el az Egyesült Államokat ért terrortámadások óta. Hogyan változtatták meg a szeptember 11-i események az Európai Unió kelet-európai bővítésének forgatókönyvét?
Meggyőződésem, hogy a fenyegető terrorizmus máris erősen befolyásolja nemcsak az Európai Unió bővítését, hanem az integrációs folyamat egészét. Az új, globális fenyegetés nézetem szerint meggyőzi majd Európa polgárait, hogy több területen szorosabbra kell fűzniük az együttműködést, gondolok itt az igazságügyi, a belügyi vagy a rendőrségi együttműködésre. A terrorizmus elleni, tágabb értelemben vett küzdelemre van tehát szükség. Az európai integráció olyan mértéket ölt majd, amelyre eddig nem is számítottunk. Ami az egyes országok szerepét illeti, a globális fenyegetettség ráirányítja a közvélemény figyelmét az unió bővítésének alapvető céljára, amely nem a kvóták, előírások és szabályzók európai rendszerének létrehozása, a legfontosabb, hogy ezekben az országokban tartós béke és demokrácia, stabil gazdaság alakuljon ki. Ez a legtöbb, amit tehetünk annak érdekében, hogy elkerüljük a politikai, gazdasági és szociális feszültségeket, a konfliktusokat, az erőszakot és – ezek végső következményeként – a terrorizmust. Az integráció célja tehát a béke és a stabilitás. Azt pedig, hogy Európát a lehető legbiztonságosabbá tegyük, leginkább úgy tudjuk elérni, hogy kibővítjük azokat a területeket, amelyeket már stabilan működő demokrácia, prosperáló gazdaság jellemez, ahol tiszteletben tartják az emberi jogokat, és ahol a kisebbségek védelmet élveznek.
Az előbb a stabil demokráciát említette. Tagjelölt országként ezen kívül mire van még szüksége Szlovákiának, hogy az unió egyenrangú tagja legyen?
Amit Szlovákiától elvárunk, az a politikai stabilitás, a világos elkötelezettség a demokrácia, az emberi jogok, a kisebbségvédelem és természetesen az európai értékek és célok iránt. Szlovákiában tehát erős európai szövetségesre van szükségünk.
A közvélemény-kutatások alapján úgy tűnik, Vladimír Mečiar néppártja, a HZDS kerül ki győztesen az egy év múlva esedékes parlamenti választásokból. Hogyan befolyásolhatja Szlovákia EU-csatlakozását egy ilyen, nagyon is valószínű végkifejlet?
Nem hiszem, hogy okos dolog lenne kommentálni egy tagjelölt ország politikai helyzetét vagy egy lehetséges választási eredményt. Bármit is mondanék, azt önöknél súlyos beavatkozásként értelmeznék, és belpolitikai csatározások eszköze lenne Szlovákiában. Ezt nem tehetem, és nem is volna bölcs dolog.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.