<p>Ivan Gašparovič és Robert Fico oda löki vissza az országot, ahova 1997-ben Vladimír Mečiar Gašparovič kollégával rántotta. Abba az állapotba, amikor a legfőbb közjogi méltóságok nem tartják tiszteletben az alkotmányt, és ezzel azt a rendszert ássák alá, melynek köszönhetően hatalomra kerülhettek.</p>
Gaulieder szerepében Jozef Čentéš
Robert Fico ugyanazt a félrevezető mondatot mantrázza hónapok óta, ugyanazzal a fügefalevéllel próbálja takargatni a gyalázatot: „Az alkotmány szerint elutasíthatja azt a jelöltet (a főügyészi posztra - a szerző megj.), akit a parlament javasol neki.“ Az államfő élt ezzel a jogával „és ezzel le van zárva az ügy“, állítja Fico. Valójában itt kezdődik. Hogy az államfő elutasíthatja a jelölt kinevezését, nem szerepel az alkotmányban, ezt az Alkotmánybíróság mondta ki. Csakhogy ehhez hozzáfűzött valamit a testület. Ami a lényeg, és amiről Fico hallgat - az államfőnek komoly, alkotmányosan alátámasztott érvekkel kell megindokolnia, miért akar élni azzal a jogával, hogy elutasítja a jelöltet, miközben nem hivatkozhat saját meggyőződésére vagy nézeteire, mert itt a jogállam egyik alapelvéről van szó. Arról még nem mondta ki a döntést az Alkotmánybíróság, hogy Čentéš kinevezésének elutasítására Gašparovič komoly és alkotmányos érveket sorakoztatott-e fel, vagy önkényes döntésről van-e szó. Ha azt állapítja meg, hogy Gašparovič érvei megállják helyüket az alaptörvénnyel szemben, az újabb parlamenti főügyészválasztás törvényes lesz. Ha azt mondja ki, hogy az államfő önkényes döntést hozott, Gašparovičnak nem lesz más választása, mint kinevezni Čentéšt. Csakhogy. Gašparovič már kijelentette, hogy Čentéšt sose fogja kinevezni, amivel gyakorlatilag azt jelentette be, hogy nem fogja tiszteletben tartani az Alkotmánybíróság határozatát, ha a testület Čentéš javára döntene. Persze, ez sem újdonság, ugyanezt tette házelnökként 1997-ben, amikor magasról tett arra, hogy milyen döntést hozott az Alkotmánybíróság Gaulieder képviselő ügyében. Tiltakozásuk jeléül akkor Európa vezető politikusai lemondták részvételüket a pozsonyi nemzetközi konferencián. Az Európai Parlament elnöke pedig világosan megüzente, azért nem jönnek, mert a parlament nem tartja tiszteletben az Alkotmánybíróság döntését. Szlovákia a napokban annak köszönhetően fogadhat kéttucatnyi európai államfőt, mert mindazt, amit Mečiar és Gašparovič akkor elkövetett, később mások rendbe hozták. De Ivan Gašparovič, aki bejelenti, hogy nem fogja tiszteltben tartani az Alkotmánybíróság döntését, méltatlan az államfők fogadására.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.