Gallup: a magyarok háromnegyede visszahívná katonáinkat Irakból

A magyarok háromnegyede visszahívná katonáinkat Irakból – állapította meg a Magyar Gallup Intézet közvélemény-kutatása, amelyet még a iraki foglyok kínzásáról napvilágot látott hírek megjelenése előtt készített.


A magyarok háromnegyede visszahívná katonáinkat Irakból – állapította meg a Magyar Gallup Intézet közvélemény-kutatása, amelyet még a iraki foglyok kínzásáról napvilágot látott hírek megjelenése előtt készített.

A Gallup Intézet április végi felmérése szerint a lakosság kétharmada ellenzi az iraki magyar szerepvállalást, és 77 százalékuk támogatná a magyar katonák hazahívását. A felmérés még az amerikai tisztek által elkövetett kínzások nyilvánosságra kerülése előtt készült, és akkor még a mintegy 1000 megkérdezett háromnegyede vélte úgy, hogy az arab országban a nemzetközi terrorizmus elleni harc folyik.

A Gallup közleménye arról tájékoztatott, hogy a magyar kontingens iraki jelenlétét tavaly szeptember óta változatlanul helytelenítette a válaszadók többsége. Ennek viszont ellentmond, hogy a Szonda Ipsos március eleji vizsgálódása szerint a lakosságnak akkor 58 százaléka éppen, hogy támogatta a magyar békefenntartók munkáját.

A honvédelmi minisztérium illetékeseitől úgy értesültünk, hogy jelenleg nem készül a megrendelésükre hasonló felmérés. Ám, mint mondták, az elmúlt hónapok történéseit ismerve nem meglepő, hogy a társadalom jelentős része ellenzi az iraki szerepvállalást, de általában a nemzetközi béketeremtés módját is.

Kényelmes most ezt a hangulatot politikailag meglovagolni, közölték a minisztériumban, ám alkotmányjogilag egyetlen pártnak sincs lehetősége másra, mint megvárni a négypárti egyeztetéseket az év második felében, és leszavazni azt az esetleges javaslatot, ami kezdeményezheti, hogy a jelenlegi mandátum lejártával, tehát, 2005. január 1-je után is folytathassa munkáját a magyar zászlóalj Irakban.

A külügy szóvivője elmondta, a magyar katonák nem vettek részt foglyok kínzásában Irakban. Tóth Tamás sajnálatosnak tartotta ugyan az eseményeket, de szerinte ezek nem változtatták meg a tárca álláspontját hazánk iraki jelenlétével kapcsolatban. A döntést így indokolta:

- Úgy gondoljuk, hogy egy értékrend, bizonyos demokratikus elvek mentén csatlakoztunk ehhez a koalícióhoz, ezeket változatlanul érvényesnek tartjuk, és úgy gondoljuk, hogy a magyar szerepvállalás mindenféleképpen azt a demokratikus, újjáépítést, és ha úgy tetszik, stabilizációt is segíti, amelyre Iraknak mindenféleképpen szüksége van.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?