Merkel Moszkvát bírálja
Bírálta a véleménynyilvánítás korlátozását Oroszországban tegnapi nyilatkozatában Angela Merkel kancellár.
FIGYELŐ
Bírálta a véleménynyilvánítás korlátozását Oroszországban tegnapi nyilatkozatában Angela Merkel kancellár. A Deutschlandfunk rádióállomásnak adott interjúban a kancellár sajnálkozásának adott hangot amiatt, hogy az oroszországi parlamenti választások előtt az ellenzék nem fejthette ki szabadon véleményét. Kívánatosnak nevezte, hogy az ország egy olyan úton induljon el, amely lehetővé teszi az egymással ellentétes vélemények szabad kinyilvánítását is. Angela Merkel nehezményezte azt is, hogy nem engedték be Oroszországba az EBESZ választási ellenőreit. A kancellár Oroszország figyelmébe ajánlotta a németországi demokratikus választási tapasztalatok tanulmányozását. Nem szükséges „egy az egyben” átvenni a német választási mechanizmust, de mindenképp a demokratikus eszközök, a nyitottság útján kell haladni – üzente Merkel. A német kancellár reményét fejezte ki, hogy a jövő márciusi oroszországi elnökválasztásig javulni fog a helyzet. Hangoztatta, hogy a maga részéről ezt közvetve az Oroszországgal való állandó párbeszéd folytatásával kívánja befolyásolni. Németország érdekelt a párbeszédben, de természetes, hogy a tárgyalásokon azokat a kérdéseket is felveti, amelyekkel kapcsolatban kritikus az álláspontja az orosz magatartást illetően.
Bevezetik az arab „eurót”
Közös pénzt akarnak az Arab (Perzsa) öböl menti arab országok is: az Öböl menti Együttműködési Tanács (GCC) hat tagországának pénzügyminiszterei tegnap a katari fővárosban, Dohában tanácskoztak a helyi pénzügyi unió létrehozásának meggyorsításáról. Az ügyet sürgősebbé tette számukra a dollár folyamatos értékvesztése: az Egyesült Arab Emírségek kormánya a héten követelte, hogy a térség olajexportőr országai hagyjanak fel valutáik dollárhoz kötésével, mert az rontja az olajexportból származó bevétel vásárlóerejét a világpiacon. Kuvait már májusban önállóan „levált” a dollárról annak gyengülése miatt. Most vasárnap az értekezlet után a miniszterek azt mondták, hogy nem tárgyaltak az emírségi javaslatról, és a tervezett valutauniójuk kialakításáig mindenképpen a dollárhoz kötik továbbra is valutáik árfolyamát. A GCC főtitkára, Abdul-Rahman al-Attija azt mondta, hogy 2010-re meg akarják teremteni a tagországok pénzügyi és vámunióját és egységes belső piacát. A közös valutát „kalídzsi”-nek („Öböl menti”) fogják hívni; ez egyszersmind a partvidéki arab tájszólás neve is. Az 1981-ben alakult GCC-nek Bahrein, Kuvait, Omán, Katar, Szaud-Arábia és az Egyesült Arab Emírségek a tagja. (MTI)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.