(Kotrha)
Fertőzésveszély
A koronavírusnál fertőzőbb ragályos kórok fenyegetnek.
Hallottam, hogy a koronavírus miatt lezárják az országhatárokat – szólított meg egy ismerősöm. Egy másik meg azt mondta, jól bevásárol tésztából meg rizsből, mert ami most van, az rosszabb mint 1929-ben volt!
1929-re nem emlékezhetek, de az meglep, hogy még 2020-ban mennyire irracionálisan képes kezelni a társadalom egy problémát vagy fenyegető veszélyt. Mert persze veszélyt jelent a koronavírus, az kétségtelen. De ugyanilyen volt a SARS, a MERS, a madárinfluenza. Összességében pedig az egyszerű influenza is jóval több emberéletet követel világszerte egy-egy évben, mint a koronavírus, bár az utóbbinál magasabb a halálozási arány.
Úgy számolják, hogy 1918 és 1919 a spanyolnátha az emberiség 2,5–5 százalékát pusztította el, és a járvány első 25 hetében 25 millió volt az áldozatok száma.
A mostani egészségügyi ellátás összehasonlíthatatlan a száz évvel ezelőttivel, teljesen mások a higiéniai előírások és az emberek gondolkodása. Ugyanakkor sérülékenyebbé tett minket a globalizáció, az egész bolygó egy nagy világfalu, ahol minden összefügg és összekapcsolódik mindennel. Az európai betegek többsége külföldön járt, nem kívánt szuvenírként hozta magával a koronavírust a fertőzött területekről. És most már ilyen fertőzött terület a közeli Észak-Olaszország is.
De talán még nagyobb veszélyeket hordoz a korlátlan és ellenőrizetlen információáramlás, vagy nevezzük inkább rémhírterjesztésnek. Az emberek már-már azt hiszik, hogy aki csak külföldön járt, az mind beteg, aki meg Kínában vagy Olaszországban, az egy másodperc alatt megfertőzi őt. De valójában például a 22 milliós Pekingben minimális a betegek száma és egyelőre minden a hétköznapi mederben folyik.
Olaszország arról győzködi a turistákat, hogy ne kerüljék el – az ország GDP-jének 15 százalékát a turizmus adja. Ám a koronavírus miatt már most visszaesés tapasztalható az egész világgazdaságban, oly mértékben esnek a tőzsdék, mint 2008 óta soha, és már 200 ezer repülőjáratot töröltek, ami nagyobb veszteséget jelent, mint az eddigi összes terrorfenyegetettség vagy merénylet.
Tragikomikus látványt nyújtanak a csehországi boltok üres polcai, a pánikszerűen vásárló emberek. A pszichológiai hatás alighanem még veszélyesebb, mint maga a koronavírus, amellyel az emberiség előbb-utóbb megbirkózik.
Emellett más, ragályként terjedő kóros dolgok fenyegetnek bennünket. Talán még fertőzőbbek. Vírusként terjed a gyűlölet és szintén nem ismer határokat. Most éppen Ausztriában tombol, ahol a bosznia-hercegovinai származású miniszter asszony annyi gyűlölködő üzenetet kapott, hogy rendőri védelem alá kellett helyezni. És az a vírus nálunk is nagyon jól érzi magát.
A legjobb, ha nem esünk pánikba, az irracionális dolgokat pedig irracionálisként kezeljük.
Józan gondolkodással és toleranciával erősítsük immunrendszerünket.
Különös szükség lesz erre ma, hiszen február 29-e ugyebár kivételes nap. Négyévente egyszer van.
A szerző a TASR munkatársa
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.