Felsült inkvizítorok

<p>Az Európai Unió csúcspolitikusai, valamint a közvélemény uniós eufóriáját pénzért vagy önszorgalomból éltető gazdasági elemzők, újságírók és egyéb &bdquo;jeles közéleti személyiségek&rdquo; az elmúlt években kiterjedt boszorkányüldözést folytattak mindazok ellen, akik kétségbe vonták a görögöknek nyújtott többmilliárdos segély hatékonyságát.&nbsp;</p>

Az uniós „inkvizítorok” az integráció és az euró ellenségeinek kiáltották ki őket, olyan szívtelen dögöknek, akik nem hajlandók segíteni a bajtársukon. Mára azonban kiderült: a „szívtelen boszorkányoknak” volt igazuk. Christine Lagarde, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) elnöke hétfőn még azzal hitegette a közvéleményt, hogy Görögország hozzávetőlegesen teljesíti a hitelcsomagért cserébe vállalt kötelezettségeit, a hét közepén kiszivárgott IMF-elemzés azonban ennek az ellenkezőjét bizonyítja. Aki már nem emlékezne: Görögországnak 2010-ben 110 milliárd, tavaly pedig 130 milliárd eurós hitelcsomagot fogadott el az Európai Bizottság, az IMF és az Európai Központi Bank által alkotott trojka, így előzve meg a görögök csődjét és kilépésüket az eurózónából. A „földhözragadtabb” elemzők ugyan már akkor figyelmeztettek, hogy az európai adófizetők pénzéből folyósított hitel csak a nagy nyugat-európai bankok profitjának a növelésére lesz jó, a „beavatottak” azonban lehurrogták őket. Az IMF most kiszivárogtatott elemzése ugyanakkor már elismeri, hogy a hitelnyújtásnál túl optimisták voltak, a kölcsönért cserébe a görögökre ráerőszakolt megszorítások ugyanis jóval nagyobb visszahúzó erőt gyakorolnak a gazdaságra, mint azt gondolták. Emiatt további milliárdokkal nőtt az ország adóssága, a bankokból kivették a betétek harmadát, a gazdaság a vártnál jóval mélyebb recessziót élt át, és rendkívül magasra szökött a munkanélküliség. A gazdaság 2008 és 2012 között 22 százalékkal esett vissza, és a görög jegybank idén további 4,6 százalékos zsugorodást jelez. A munkanélküliség idén eléri a 28 százalékot, miközben a 25 év alattiaknak a kétharmada állástalan. Azt sem sikerült elérniük, hogy a görög segélynek köszönhetően a válság ne terjedjen át más eurózónabeli tagállamokra, amit elsősorban a spanyolok, a portugálok, az írek, a szlovének, az olaszok és a ciprusiak éreztek meg. Magyarul, a görög mentőcsomagra kidobott milliárdok nem hozták meg a várt – vagy legalábbis az uniós döntéshozók által hivatalosan hangoztatott – eredményt. Ez azonban az uniós „inkvizítorokat” valószínűleg egy kicsit sem hatja meg. Épp ellenkezőleg, az elkövetkező időszakban még hevesebben védik majd a védhetetlen állításaikat, hiszen szerintük elképzelhetetlen, hogy bármiben is tévedjenek.
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?