EU-bővítés: vita és növekvő kétségek - Le Figaro

Kimondatlanul is mindenki számára nyilvánvaló, hogy Lengyelország csatlakozásának problémája áll Hubert Védrine francia külügyminiszter minapi megjegyzésének hátterében, amely az Európai Unió bővítéséről folyó brüsszeli vitákat alaposan felkavarva 10 jelölt ország 2004-től várható felvételével szemb

Kimondatlanul is mindenki számára nyilvánvaló, hogy Lengyelország csatlakozásának problémája áll Hubert Védrine francia külügyminiszter minapi megjegyzésének hátterében, amely az Európai Unió bővítéséről folyó brüsszeli vitákat alaposan felkavarva 10 jelölt ország 2004-től várható felvételével szemben 12 kandidátus egyidejű befogadásának lehetőségét vetette fel - írja a Le Figaro.
A francia konzervatív lap szerint Franciaország a csatlakozási tárgyalásokon mesze hátramaradt Románia és Bulgária bevételét szorgalmazva tulajdonképpen a tízes körbe sorolt Lengyelország felkészületlensége kapcsán akarja táncba vinni az Európai Bizottságot, amelynek túlzott engedékenységet tulajdonít.
Brüsszeli megítélés szerint valójában egyetlen jelölt ország sem rendelkezik a 80 ezer oldalra rúgó közösségi joganyag érvényesítéséhez szükséges közigazgatási és jogi kapacitással.
Orbán Viktor miniszterelnöktől a Figaro azt az állásfoglalást emeli ki, amely szerint Magyarország "nem tudja elfogadni, hogy azért kell várakoznia, mert egy másik ország lassúbb a felkészülésben".
Szombati Béla integrációs államtitkár-helyettes szerint Magyarországnak érdeke - mivel Romániában jelentős magyar kisebbség él -, hogy a kelet-európai térségből a lehető legtöbb ország nyerjen felvételt az unióba. Egyúttal hangsúlyozza, hogy kevésbé fontos a felvételt nyerő országok létszáma, a bekerülés ténye számít. Egy magyar diplomata viszont magánbeszélgetésben nem titkolja aggodalmát afölött, milyen reakciókat kelthet a magyar közvéleményben, ha kiderül, hogy a csatlakozási esélyek tekintetében ugyanott tart, ahol román szomszédja, amely csak 2007-2008-ban számít a felvételre.
A bővítést övező kétségek már most éreztetik hatásukat: egy friss cseh felmérésben a megkérdezettek 43,7 százaléka nyilatkozott támogatóan az uniós csatlakozás mellett, noha egy éve még 59 százalékos volt a rokonszenvezők aránya - állapítja meg a lap munkatársa.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?