<p>Régi újságírói mondás, hogy egyetlen politikai hírt sem szabad komolyan venni addig, amíg hivatalosan nem cáfolják. Az a múlt heti hír, hogy elmaradt a kormányülés, mert Andrej Danko megtiltotta az SNS minisztereinek, hogy részt vegyenek rajta, bizony azt sugallta a nyilvánosságnak, hogy a kormánykoalíciót komoly ellentétek feszítik. Éppen ezért maga Robert Fico „cáfolta” gyorsan az információt. </p>
Egy elhalasztott válság története
„Tárgyaltam Andrej Dankóval, az SNS elnökével. Mindent elrendeztünk, nincs semmilyen kormányválság” – mondta a kormányfő. Azonban sok minden utal arra, hogy nincs itt minden elrendezve. Ha így lenne, akkor azt a másik fél is megerősítette volna. Csakhogy Danko a „nincs itt semmilyen válság” kijelentésre azzal reagált, hogy majd a koalíciós tanácson mindent megbeszélnek. Jókora különbség van aközött, hogy „mindent elintéztünk”, és aközött, hogy „majd megoldjuk”. Amit valóban elintézett Fico, az az, hogy ne robbanjon ki látványosan a kormányválság. Ezért mondta, hogy a kormányülés elhalasztásának oka az, hogy „nem lett teljesítve minden”, amiben korábban megegyeztek. Nem túl meggyőző érvelés, hiszen ha valamilyen programpontban nincs egyetértés a kormánypártok között, akkor az adott programpont megtárgyalását halasztják el, nem pedig a kormányülést. Nem beszélve arról, hogy a kormánynak igen sürgős dolga lett volna – a programpontok között szerepelt az Árszabályozási Hivatal (ÚRSO) új elnökének kinevezése.
Peter Žiga gazdasági miniszter állította június végén, hogy Ľubomír Jahnáteknek legkésőbb július közepéig el kellene foglalnia az ÚRSO igazgatói székét: „Minél hamarabb el kell foglalnia az ÚRSO igazgatói posztját, mert a nyár az az időszak, amikor jóváhagyják a villanyáram árával és az energiaárak alakulásával kapcsolatos összes fontos döntést”. Nagyon furcsa, hogy egy ilyen fontos kinevezés jóváhagyását azért halasztja el Fico, mert a kormányülés reggelén „nem volt minden megoldva a pedagógusbérekre vonatkozó javaslatokkal kapcsolatban”. Ha a sok politikai nyilatkozatot megtisztítjuk a felesleges sallangtól és mellébeszéléstől, teljesen világos a kép. A koalícióban komoly nézeteltérések vannak, és nemcsak a pedagógusbérek kérdésében, amit beismertek, hanem az Árszabályozási Hivatallal kapcsolatban is, amit nem szívesen ismernének be. Fico nyilván abban bízik, hogy július 24-ig, a következő kormányülésig sikerül megegyeznie Dankóval, és azt mondhatja, hogy nem volt itt semmiféle kormányválság. Ha sikerül is dűlőre jutniuk egymással, az nem lesz olcsó, mert Danko és az SNS igen élénk érdeklődést mutatott már február óta az Árszabályozási Hivatal iránt. Danko csak nevetségessé tenné magát, ha az élénk érdeklődésének és erőfeszítéseinek az lenne az eredménye, hogy a hivatal éléről távozik Fico embere, és egy hozzá még közelebb álló személy foglalja el a posztot. A kérdés az, hogy amit Fico felkínál Dankónak az ő szenvedéseiért, annak „ellenértéke” vajon elegendő gyógyírt nyújt-e szegény SNS-elnök sebeire és traumáira. Ha nem, akkor csak elhalasztották a válságot – július hatodikáról huszonnegyedikére.
A szerző a Trend kommentátora
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.