Egy dilemma komolysága

Kvarda József komoly dilemma előtt áll: el kell döntenie, visszamenjen-e államtitkárnak, vagy megmaradjon pótképviselőnek. A kulturális minisztériumba a helyére az MKP nem talált senkit, úgy tűnik, pótolhatatlan, bár Száraz Józsefnek, a Csemadok elnökének múltkori nyilatkozatából kisejlett: nem lenne kár érte.

Kvarda József komoly dilemma előtt áll: el kell döntenie, visszamenjen-e államtitkárnak, vagy megmaradjon pótképviselőnek. A kulturális minisztériumba a helyére az MKP nem talált senkit, úgy tűnik, pótolhatatlan, bár Száraz Józsefnek, a Csemadok elnökének múltkori nyilatkozatából kisejlett: nem lenne kár érte. Száraz egyetlen, a kulturális államtitkár nevével fémjelzett javaslatról sem hallott idáig, pedig többet várt tőle, hiszen korábban Kvarda is volt Csemadok-elnök. Ha pedig politikailag kötötték meg a kezét, országgá kellett volna kürtölnie, ám ő ezt sem tette meg. Ha visszamegy a minisztériumba, újabb hasonló kritika érheti, ráadásul terítéken a kisebbségi kultúrák finanszírozásáról szóló törvény, amellyel kapcsolatban komoly csata várható... Ha rendes mandátummal rendelkezne, egyszerűbb lenne a dolga: ha visszamenne a tárcához, s ott kedvezőtlenül alakulnának a dolgok, bármikor visszaülhetne a parlamentbe. De pótképviselőként?! Halvány reménysugár: talán sikerül bizonyítania, hogy a párt alkotmányellenesen járt el, s rendes mandátumot kap. Addig viszont nem húzhatja, rövid időn belül döntenie kell. Kvarda József nemtetszésének adott hangot, amiért lapunk megszellőztette, vajon jár-e neki lelépő. Államtitkárként állami alkalmazott volt, és bár politikai funkciót töltött be, rá is a köztisztviselői törvény vonatkozott. Ennek 102. cikke értelmében háromhavi lelépőre jogosult – kivéve, ha egy hónapon belül ismét állami alkalmazottá válik. A 120/1993. számú, a közjogi méltóságok jutalmazásáról szóló norma értelmében a képviselői mandátum megszűnésével öthavi fizetésnek megfelelő végkielégítés jár – kivéve, ha az illető a parlamenti választások után ismét bekerül a törvényhozásba. Ha Kvarda egy hónapon belül visszamegy államtitkárnak, a minisztériumból nem jár neki lelépő. Ha kiderül, hogy a pótképviselői mandátumot is fel lehet függeszteni, s úgy kerül vissza, akkor öthavi végkielégítésre sem jogosult. Ha a parlamentben marad, megkapja háromhavi államtitkári fizetését, s lesz mentelmi joga. Nem valószínű, hogy Miklós Lászlót leváltják, úgyhogy még ha nem sikerül is pótképviselői mandátumát rendesre cserélni, a megbízatási időszak végéig így is kibírhatja. Anyagilag viszont akkor járna a legjobban, ha a minisztériumba a menesztésétől számított több mint egy hónap után menne vissza, s pótképviselői mandátuma megszűnne: ez esetben elméletileg nyolc havi bért tehetne zsebre – persze jogában állna visszautasítani. Ez vajon mekkora dilemmát okozna?

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?