A szlovák törvényhozás elnöke, Andrej Danko saját magát hozta kínos helyzetbe.
Doktor Danko
A Denník N napilap politikusok diplomáit és tudományos fokozatait vizsgálta, amikor a parlament elnökénél egy kisebb rejtélyre bukkant.
A napilap eljárása nem szokatlan, hiszen a közszereplőkre fokozott figyelem irányul, és a tisztesség, a makulátlanság velük szemben, mint minden állampolgárral szemben, jogos elvárás. A közelmúltban a szomszédos országokban is fennakadt néhány politikus a szűrőn, Magyarországon az államfőről, Csehországban pedig két miniszterről derült ki, hogy érdemtelenül szereztek tudományos fokozatot – csaltak. A kiskapuk keresése, munka és verejték nélkül megszerezni valamit, ami egyébként nem illet meg, olyan jellemzője közép-kelet-európai kultúránknak, ami egészen a mélyrétegekig hatol, s a politikusok lebukása csak a jéghegy csúcsa.
Danko kommunikációja mindenesetre érthetetlen.
A napilap újságíróinak a kérdésére, hogy hol szerezte a JUDr. címet, tíz napig nem válaszolt, majd amikor megjelent a cikk arról, hogy a parlament elnöke titkolja, hol végzett, Danko gyorsan közölte, a Komenský Egyetem Jogi Karán folytatta a tanulmányait. Azonban ez csak részigazságnak bizonyult, mivel a doktori címet nem Pozsonyban, hanem a besztercebányai Bél Mátyás Egyetemen szerezte 2000-ben – derítették ki a Markíza televízió munkatársai. Az egyetem megerősítette a hírt, Danko valóban náluk szerezte a JUDr. címet, az egyetemi könyvtárban megtalálható a dolgozat. A cím alapján – A közigazgatás és fő jellemzői – különösebben invenciózus munkára nem lehet számítani, de egyelőre a címnél több nem derül ki a szövegről, mert a könyvtár igazgatónője, Ľudmila Homolová közölte, az aláírt licencszerződés miatt a dolgozat titkosított, a szerző engedélye nélkül nem olvasható. Tegnap azonban nyilvánosságra került, hogy Danko utólag titkosította a munkát. Amint megérkeztek a Denník N kérdései a doktori címről, JUDr. Andrej Danko múlt pénteken, szeptember 21-én gyorsan megkötötte a licencszerződést az egyetemmel.
Kétségkívül nem szokványos, hogy egy ilyen típusú munkát valaki eltitkoljon, és ne tüntesse fel az életrajzában, mint ahogy azt a Szlovák Nemzeti Párt elnöke tette. Az sem gyakori jelenség, hogy a szerző megpróbálja elzárni a szöveget a nyilvánosság elől, ebben a formában ezt a törvény már egyébként sem teszi lehetővé, 2011-től csupán három évre lehet titkosítani a dolgozatot, de azok, akik korábban szereztek címet, még megtehették.
Viszont 18 évvel a dolgozat megvédése után titkosítani teljesen szembemegy a józan ésszel.
A kezdeti hallgatást követően Danko figyelemelterelési manővere és csúsztatása sem jött be. Annyit sikerült elérnie, hogy róla szólnak a hírek, de ha az államfőjelöltséget tényleg komolyan gondolja, akkor a JUDr. címe még téma lesz a kampányban.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.