Céltalanság

<p>Az első Dzurinda-kabinetre azt szokták mondani, hogy leginkább az anitmečiarizmus tartotta össze. Az akkori széles koalícióban Mečiar volt párttársai, általa mellőzött politikusok és évtizedes politikai ellenfelei fogtak össze, hogy megtisztítsák az országot attól a szennytől, mely 1992 óta rárakódott. A második Dzurinda-kabinet már szinte tisztán jobboldali kormánynak volt mondható, ahol az igazi kohéziós erő, legalábbis az első három év során az összetett gazdasági reform volt.</p>

Az akkori koalíció tagjai a mai napig büszkék lehetnek rá, hogy az ország gazdasági felemelkedése az akkor helyesen beállított mechanizmusok eredménye volt. Az egész olyan jól sikerült, hogy egy baloldali populista kormány és a gazdasági válság sem tette taccsra az országot. S hiába lett elege egymásból a koalíciós partnereknek, mindnyájan – személyes ügyei kapcsán talán egyedül Pavol Ruskót leszámítva – szinte ugyanígy játszották volna újra végig az egészet. Ennek a két kormánynak – így 10-12 év távlatából – volt igazi célja, arca, kézzelfogható eredményei. Hiába voltak akkor is különböző érdekek, azért látni lehetett, hogy merre halad a szekér.

A szlovákiai jobboldali pártok – úgy néz ki – csak akkor képesek igazán hatásos együttműködésre, ha az országot rossz helyzetben, eladósodva, tönkretéve kell elkezdeni igazgatniuk. Amíg a kátyúból kell közösen kihúzni a szekeret, még mindenki tudja, mi az irány. De abban a pillanatban, amint újra egyenes a talaj, mindenki csak a saját esze után menne, s az istennek sem hajlandóak meghallgatni a többieket. Ennek természetesen az a vége, hogy az ország szekerét ide-oda ráncigálják, de már önmaguk is egyre kevésbé hisznek abban, hogy megtalálják még a közös irányt. Az eurómentő-csomag nem a vég, csak egy kis epizód, de tökéletesen mutatja a problémákat. Ha netalán sikerülne megoldaniuk, pár hónapon belül jöhet bármi más.

A kérdés tehát az, vajon miért nem tud igazán karakán kiállású lenni a jobboldal Szlovákiában. Igaz lehetne az a tétel, hogy a baloldali gondolkodású emberek egyszerű nyájként viselkednek, azaz simán elfogadják az egy a tábor egy a zászló jelszót, a jobboldalon meg nem? Korántsem, hiszen Magyarországon pont az ellenkezője folyik éppen. Egy biztos, amíg erre az alapvető problémára nem találják meg a választ a szlovákiai politikusok, a jobboldal végig fogja szenvedni ezt a ciklust (ha sikerül végigvinni), s ugyanez vár rá a későbbiekben is. Ám ehhez kellene a közös cél, s az irányt mutató vezető. A messiás viszont nem jöhet könnyen, mert a szlovák jobboldal nem tűri a vezértípust, s bárkit képes megfojtani, visszahúzni, eltaposni, amint elkezdene kimagaslani a többiek közül. Ez valószínűleg a mečiarizmus miatt keletkezett, hosszú ideje létező berögződés. Senkinek sem szabad túlságosan hinni, mert bárkiből előjöhet a diktátor. És ez a félelem valószínűleg erősebb mindennél.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?