TASR-felvétel
Bosszú? Bűnüldözés?
Bő két éve Robert Fico egy parlamenti ülésen élesen bírálta Igor Matovičot, mire az akkori kormányfő sokatmondóan vágott vissza: jobb lesz, ha csendben várja, mikor kopogtat nála a bűnüldöző ügynökség, a NAKA. Mára közel kerültünk ahhoz, hogy Matovič fenyegetése valóra váljék.
Tegnapelőtt jelentették be, hogy Robert Ficót és Robert Kaliňákot bűnszervezet megalakításával, hivatali hatalommal való visszaéléssel gyanúsítják, valamint adótitkok megsértésével Andrej Kiskát és Matovičot igyekeztek lejáratni. Egyelőre az egykori belügyminisztert állították elő, az exkormányfő esetében viszont képviselői mentelmi jogának felfüggesztését kell kérni a törvényhozástól. Ezért rendelhették be Ficót csak jövő keddre kihallgatásra, mert addig a képviselők dönthetnek a kérelemről. Hacsak a főügyész nem áll elő valamilyen váratlan húzással.
Fontos rendőrségi információk hiányában korai bármilyen következtetéseket levonni a NAKA egyik legnagyobb, egyben legkockázatosabb akciójáról. Ha összerakjuk az eddig napvilágra került tények és események mozaikját, indokoltnak tűnhet a bűnüldözők lépése. A több tucat letartóztatott, korábban fontos állami pozíciót betöltő személy – akik főleg a Smer, néhányan a Szlovák Nemzeti Párt jelöltjei voltak – közül többen beismerő vallomásokat tettek. Így rajzolódott ki a nyilvánosság előtt az általuk működtetett korrupciós háló képe, amelynek a szereplői eurómilliókat vágtak zsebre, fontos döntéshozókat fizettek le. A Fico-rezsim idején a hajuk szála sem görbült, hiszen a rendőrséget az eddigi információk alapján Norbert Bödör tartotta szemmel, Tibor Gašpar pedig országos rendőrfőkapitányként főleg a Smer vezéreinek igényei alapján irányította.
A nagy kérdés nem az, hogy Fico és Kaliňák tudott-e ezekről a korrupciós összefonódásokról. Csak a nagyon naivak és a Smer elvakult hívei hihetik, hogy ezekről fogalmuk sem volt, és minden piszkos ügy a hátuk mögött zajlott. A nyomozók minden bizonnyal azt firtatták, mennyit tudtak ezekről a Smer vezetői, s mennyiben voltak haszonélvezői a nagy összegeket vándoroltató korrupciós láncolatnak. Az úgynevezett vezeklő tanúk nyilván sokat csiripeltek a nyomozóknak. Ám azt a bíróság dönti el, beismerő vallomásaik hitelesek-e, s ezeken felül a rendőrségnek vannak-e további, a két megvádolt politikus ellen egyértelmű, terhelő bizonyítékai. Tomáš Gális szlovák publicista szerint figyelmeztető lehet, ami 22 évvel ezelőtt történt: Vladimír Mečiart nagy dirrel-durral előállították, aztán kellő bizonyítékok híján, sokak megrökönyödésére kénytelenek voltak felmenteni őt még a gyanú alól is.
Ilyen döntésben bízik Fico és Kaliňák, valamint az ugyancsak megvádolt Marek Para, a Smer udvari ügyvédje. Az ellenzéki párt elnöke váltig hangoztatja, hogy a volt két kormánypárt vizsgálati fogságban levő vagy szabadlábon védekező emberei Matovič és Mikulec belügyminiszter bosszújának áldozatai. Fico szerint ugyanolyan kíméletlen koncepciós per folyik ellenük, ugyanúgy meg akarják semmisíteni a politikai ellenzéket, mint a múlt század harmincas éveiben a hitleri Németországban. Hozzáteszi, ezzel a cirkusszal a kormány igyekszik elterelni a közfigyelmet arról az egyre nagyobb közfelháborodást kiváltó tényről, hogy a kormánykoalíció képtelen hathatós megoldást találni a megélhetési költségek drasztikus növekedése miatt bajba jutott százezreknek.
Eduard Heger kormányfő ezt azonnal cáfolta és közölte. a bűnüldözők autonóm módon, nem politikai nyomásra cselekednek. Amiben – Maroš Žilinka és Daniel Lipšic, továbbá a rendőrség egyes alakulatai közötti csatározást ismerve – Fico hívei, de kormánypárti szavazók is kételkednek. Az elkövetkező napok, hónapok, talán évek döntik el, melyik tábor tamáskodása indokolt.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.