Bizonytalanságból a káoszba

<p>Az nem kétséges, hogy a Kadhafi-rezsim megbukott, bár az agóniája még elhúzódhat egy ideig, de napokon – jobb esetben órákon – belül kiderülhet, mi lesz az arab világ legrégebben, 42 éve uralkodó diktátorának sorsa. Elmenekül? Megadja magát? Bíróság elé állítják? Alkut kötnek vele?</p>

Azért fontos ez, mert az ezredes sorsának alakulása Líbia jövőjére is hatással lesz. A nyugati hatalmak is a Kadhafi utáni időszakra igyekeznek felkészülni, mert azt senki sem tudhatja, mi minden történhet még. Mindenképpen el szeretnék kerülni a teljes káoszt, Afganisztán vagy Irak megismétlődését. A líbiai konszolidációt stabil külső környezet (pl. biztonságos határok) sem tudja segíteni, Ben Ali elüldözése után Tunéziában is, Mubarak megbuktatása után Egyiptomban is ingatag a helyzet. Nézzük a legaggasztóbb tényezőket, amelyek miatt elszabadulhat a pokol, széteshet az ország.

Ellenőrizhetetlenül sok fegyver van a lakosságnál, a felkelőkben ég a bosszúvágy. Hogyan lehet megakadályozni a gyilkosságokat, vérengzéseket, amikor tudjuk, hogy a zavarosban halászó bűnöző elemek is hozzájuk csapódtak?

A fő törésvonal pillanatnyilag a keleti és a nyugati országrész között húzódik (ez lehet az esetleges szakadás vonala is), de Líbiát anno három részből, mesterségesen tapasztották össze. Az etnikai és kulturális megosztottság jelentős.

A líbiai társadalomban igen erősek a törzsi kötődések – Kadhafi ezt ki is használta, szította a viszályt. Szakértők másfél száz törzsről beszélnek, a közöttük dúló viszálykodás kiújulása meghatározó lehet az élet minden területén, különösen a hatalommegosztás kérdésében.

Bár Kadhafi szekuláris államot hirdetett, a vallási megosztottság szintén jelentős. Rengeteg al-Kaida-tagot toboroztak éppen a felkelők központjának számító Bengázi térségéből, a nyugatiak sokáig azért nem merték fegyverrel ellátni a felkelőket, mert attól tartottak, hogy azok a szélsőséges iszlamisták kezébe kerülnek.

Mindezek a viszályok a felkelőket is jellemzik, s hozzá kell még adni az újabb törésvonalat, amely az „eredeti” lázadók és a Kadhafitól később átállók között jelentkezett.

A felkelők vezérkara, az ÁNT is megosztott. Ez abban is megnyilvánult, ahogyan nemrégiben – tisztázatlan körülmények között – megölték a lázadók katonai parancsnokát, aki korábban Kadhafi belügyminisztere volt. Az ÁNT jelenlegi vezetője pedig Kadhafi igazságügy-minisztereként lett ismert.

Elég nagyok a kétségek azt illetően, képes lesz-e kezelni az új líbiai vezetés ezeket a problémákat. Teljesen egyedül, hiszen ott nem lesznek amerikai vagy NATO-csapatok, mint Irakban vagy Afganisztánban.

A nyugati országok sorra felszabadítják a Kadhafi-rezsim zárolt vagyonát. Rengeteg pénz áramlik hamarosan az országba, s mint tudjuk, a pénzen a legkönnyebb összeveszni.

A felsorolás nem teljes, de kezdetnek ennyi aggodalom is elég.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?