Betépni Kanadában

mariska

Kanada, a delfin- és bálnalesek Mekkája, egy újabb vonzó attrakcióval hívja föl magára a figyelmet: az országban a hét közepétől legálisan lehet birtokolni és fogyasztani marihuánát.

Szerdán éjfél előtt kígyózó sorok álltak a kannabiszboltok előtt, az emberek törvényesen akarták beszerezni a füvet. Később ragyogó szemmel posztolták a vásárfiát a világnak. 


A kannabiszt csaknem egy évszázada, 1923-ban tiltották be Kanadában, egészen 2001-ig kellett várni a legális engedélyre, akkor tették lehetővé orvosi felhasználását. Justin Trudeau kormányfő tulajdonképpen 2015-ben tett választási ígéretét teljesítette: a marihuánapiac átláthatóvá tételétől egyebek mellett a szervezett bűnözés visszaesését várja. A törvényről a parlament alsóháza még júniusban döntött.


Az úttörő szerep a fejlett országokban nagy felelősséggel is jár, mellyel tisztában vannak, jelentette ki Jody Wilson-Raybould főállamügyész a szerdai sajtótájékoztatón: „Tudjuk, hogy az egész világ minket figyel” – tette hozzá. Kanada Uruguay után a második ország, amely legalizálta a marihuánaeladást és -fogyasztást, amit a tartományi törvények pontosítanak. Ez pedig azt jelenti, hogy kaotikus, elsőre nehezen áttekinthető különbségek lesznek az egyes tartományokban.

Ontarióban például bárhol lehet füvezni, ellenben Manitobában 672 kanadai dollárra büntethetnek a nyilvános fogyasztásért. A szövetségi törvény 18 évesnél idősebbeknek engedélyezi a fogyasztást, több tartomány is 19-re emelte a korhatárt, Quebec pedig egészen 21-re. Az értékesítés is eltérő gyakorlatot mutat: van olyan népes, többmilliós tartomány, amely mindössze egy boltot nyitott, más tartományban több tucat bolt is van, viszont Ontarióban – ahol a legtöbben élnek – kezdetben csak online lehet rendelni. Egy személy egyébként 30 gramm marihuánát vásárolhat és birtokolhat büntetlenül, ha ezt nem tartja be, öt évig terjedő börtönbüntetésre számíthat.

A marihuánával kapcsolatban számos szigorú törvény marad életben, illetve új szankciók is megjelennek. Továbbra sem lehet terjeszteni, tehát nem adhatok el a barátomnak mariskát, ha pedig kiskorúnak, 17 évesnek adok füvet, akkor akár 14 évre is rács mögé kerülhetek. Befüvezve tilos autót vezetni stb.


Az Új-Skócia tartományban található Halifaxban a lakosok első rohamai jelzik, és erre a kereskedők már korábban felhívták a figyelmet, gondot jelenthet a megugrott kereslet kielégítése. Újabb fejtörést okoz az árképzés, hiszen van olyan tartomány, ahol nem egész hat kanadai dollárt kérnek egy grammért, másutt ennek több mint a dupláját. Az ár nem lehet sokkal magasabb, mint a feketepiacon, mert akkor nem sikerül visszaszorítani az illegális, ellenőrizetlen kereskedést.


Azt, hogy Kanadában valóban komoly össztársadalmi kérdésről van szó, az is jelzi, hogy az ország egyik legnagyobb lapja infografikában mutatta be, hogyan kell jointot tekerni.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?