Balra leng az inga

<p>Fokozatosan élesednek a második Fico-kormány gazdaságpolitikájának körvonalai. Összességében nem lehet azt mondani, hogy Fico kardinálisan mást tenne, mint amire számítani lehetett.</p>

RAVASZ ÁBEL

A kormány mozgásterét jelentősen növeli az, hogy a választási kampány során nem kényszerült nagy ígérgetésre. A másik oldalon viszont a gazdasági válság, valamint az EU bekeményedő gazdaságpolitikai irányvonala áramvonalasításra és bevételei növelésére kényszeríti a kormányt.

Ficóék intézkedései alapvetően baloldali jellegűek: negatív hatásaik elsősorban a gazdagokat és a felső középosztályt célozzák meg. Az adórendszer progresszivitásával a legjobban keresők adóterhelése növekszik, a társasági adó kulcsának felemelésével pedig a vállalkozóknak kell mélyebben a zsebükbe nyúlniuk. Közben a munka törvénykönyvének felülvizsgálata a munkavállalót erősítheti meg a munkáltatóval szemben. (A szolgálati nyugdíjak átszervezése viszont nem tipikus baloldali lépés.)

Az ehhez hasonló intézkedések csökkentik a szlovák gazdaság versenyképességét. A társasági adó agresszív emelése után Szlovákiában lesz a legmagasabb ennek az adónak az értéke a régióban. Jogos tehát a kritika, mely szerint Fico az ország gazdasági erejét teszi kockára a hiánycsökkentés miatt.

A mindenkori kormányoknak gazdaságpolitikai stratégiájuk kialakítása során egyszerre kell figyelniük a versenyképességre és a lakosság terhelésének szintjére. Az egyes kormányok váltakozásával a gazdaságpolitika ingamozgást ír le: a klasszikus modellben a jobboldal hatékonyságnövelő, a baloldal pedig teher-újraelosztó irányba mozdítja el az irányt. Egyébként mindkét fél az arany középutat keresi, csak azt – eltérő gazdasági felfogása miatt – máshol véli megpillantani.

Robert Fico és kormánya úgy döntött, a külső szorításra baloldali választ ad, azaz nem a legszegényebb rétegek, hanem a gazdagabbak terhelését növeli. Ezt a stratégiát minimális empátiával is megértheti bárki, aki ebben az országban él. Emellett azonban lépéseivel azokat a vívmányokat veszélyezteti, amelyeket az elmúlt bő évtized politikai döntései, lakossági fegyelme és kitartása termelt ki. Reálisnak tűnik a túlkormányzás veszélye: jó példa a társasági adó, ahol rögtön 4%-ot ugrik a tétel.

Fico baloldali gazdaságpolitikájával lehet, de nem kell egyetérteni. Annak kivitelezése jelenlegi formájában azonban agresszivitása és túlzásai miatt olyan veszélyeket rejt magában, amelyek balról nézve is komoly aggályokat keltenek.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?