<p>Fokozatosan élesednek a második Fico-kormány gazdaságpolitikájának körvonalai. Összességében nem lehet azt mondani, hogy Fico kardinálisan mást tenne, mint amire számítani lehetett.</p>
Balra leng az inga
RAVASZ ÁBEL
A kormány mozgásterét jelentősen növeli az, hogy a választási kampány során nem kényszerült nagy ígérgetésre. A másik oldalon viszont a gazdasági válság, valamint az EU bekeményedő gazdaságpolitikai irányvonala áramvonalasításra és bevételei növelésére kényszeríti a kormányt.
Ficóék intézkedései alapvetően baloldali jellegűek: negatív hatásaik elsősorban a gazdagokat és a felső középosztályt célozzák meg. Az adórendszer progresszivitásával a legjobban keresők adóterhelése növekszik, a társasági adó kulcsának felemelésével pedig a vállalkozóknak kell mélyebben a zsebükbe nyúlniuk. Közben a munka törvénykönyvének felülvizsgálata a munkavállalót erősítheti meg a munkáltatóval szemben. (A szolgálati nyugdíjak átszervezése viszont nem tipikus baloldali lépés.)
Az ehhez hasonló intézkedések csökkentik a szlovák gazdaság versenyképességét. A társasági adó agresszív emelése után Szlovákiában lesz a legmagasabb ennek az adónak az értéke a régióban. Jogos tehát a kritika, mely szerint Fico az ország gazdasági erejét teszi kockára a hiánycsökkentés miatt.
A mindenkori kormányoknak gazdaságpolitikai stratégiájuk kialakítása során egyszerre kell figyelniük a versenyképességre és a lakosság terhelésének szintjére. Az egyes kormányok váltakozásával a gazdaságpolitika ingamozgást ír le: a klasszikus modellben a jobboldal hatékonyságnövelő, a baloldal pedig teher-újraelosztó irányba mozdítja el az irányt. Egyébként mindkét fél az arany középutat keresi, csak azt – eltérő gazdasági felfogása miatt – máshol véli megpillantani.
Robert Fico és kormánya úgy döntött, a külső szorításra baloldali választ ad, azaz nem a legszegényebb rétegek, hanem a gazdagabbak terhelését növeli. Ezt a stratégiát minimális empátiával is megértheti bárki, aki ebben az országban él. Emellett azonban lépéseivel azokat a vívmányokat veszélyezteti, amelyeket az elmúlt bő évtized politikai döntései, lakossági fegyelme és kitartása termelt ki. Reálisnak tűnik a túlkormányzás veszélye: jó példa a társasági adó, ahol rögtön 4%-ot ugrik a tétel.
Fico baloldali gazdaságpolitikájával lehet, de nem kell egyetérteni. Annak kivitelezése jelenlegi formájában azonban agresszivitása és túlzásai miatt olyan veszélyeket rejt magában, amelyek balról nézve is komoly aggályokat keltenek.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.