Az európai jövő alternatívái

<p>Ulrike Guérot német politológus már a berlini fal leomlásakor a Bundestagban dolgozott, majd igazi győzelemként élte meg 1992-ben a pillanatot, amikor aláírták az Európai Unió megalapításáról szóló szerződést. Akkor írták le az elhíresült &bdquo;ever closer union&rdquo; kifejezést, vagyis azt, hogy folyamatosan mélyíteni fogják az integrációt.</p>

Kedden Budapesten arról beszélt az Európa Pontban, hogy ez az álom hogyan tört össze a 2008-as gazdasági válságot követő intézményi válság közepette. Közel nyolc éve nézi, hogy az annak idején vágyott unió hogyan csúszik szét, bomlik elemeire és törnek fel a 19. századi nemzetállami reflexek. Ezért saját kutatóközpontot vezet Berlinben, amely az európai jövő alternatíváit tárja fel. Februárban jelenik meg új könyve, egy igazi 21. századi utópia, ami az Európai Köztársaságról szól. Egy olyan képzeletbeli politikai alakulatról, amelyben nincsenek államok, hanem régiók – provinciák – alkotják, amelyek autonóm módon működnek, de a központi irányítás csak európai szinten létezik. Ezt az utópia szerint egy közvetlenül választott európai elnök vezeti – egy kicsit az amerikai rendszer mintájára, kétkamarás kongresszus segítségével. Így az európai szenátusba két főt küldene minden provincia, míg az alsóházban népességarányos lenne a képviselet.

Sokat lehetne vitatkozni a koncepcióval, kezdve rögtön a megvalósíthatóságával. A lényeg azonban nem az, hogy egyetértünk-e, vagy szeretnénk-e ilyen Európában élni. (Egyébként inkább egy ilyenben, mint egy középkori mintára szétdarabolt, a világ régióinak versenyében lemaradt Európában, ha ezek közül kellene választani.) Az a fontos, hogy merjünk a megszokott kereteken kívül gondolkodni, vagy, ahogy ezt a kreatív fővárosokban szokták mondani: think out of the box.

A jövő fürkészésekor az az egyik kihagyhatatlan tényező, amit szem előtt kell tartanunk, hogy bármilyen forgatókönyv lehetséges. Egész pontosan, minden lehetséges, amire gondolni merünk. Máshogy fogalmazva, a most létező világunk is csak gondolatban létezett először, és abból teremtődött meg a mai politikai rendszer, demokrácia és nemzetállam. Ezek is mind olyan narratívák, amelyek hosszú évek alatt képződtek le a világunkban. Most tehát az a fontos, hogy olyan új narratívák alakulhassanak ki, amelynek alapján a jövő Európája megteremtődhet. Mert egyelőre csak az biztos, hogy a régi, 28 tagú unió ebben a formában nem tudja megoldani a problémáinkat.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?