Az egykulcsos adó végéről – utoljára

<p>A kormány adómódosításaival foglalkozó kommentárok többsége leginkább nekrológhoz hasonlít. Való igaz, új korszak kezdődik, de nemcsak nálunk, hanem az egész unióban.&nbsp;2013-at jelentős adóemelésekkel kezdjük.&nbsp;</p>

 

Azzal mindenki egyetért, hogy ez negatív hatással lesz a gazdaságra, és a véleményezők túlnyomó többsége szerint az intézkedések hátterében a kormány tehetetlensége és ötlettelensége húzódik meg. Ha viszont őszintén tesszük fel a kérdést, hogy van-e alternatíva, sokkal nehezebb választ találni. Minden józanul gondolkodó ember beismeri, hogy jelenleg egyetlen ellenzéki párt (és még kevésbé egy potenciális koalíciójuk) sem tudna mást tenni, mint megszorítani. Valamiféle hasznos ötletek legfeljebb független agytrösztöktől jönnek, ez azonban nem politikai kategória. Az adóemelések mögött azonban mélyebb összefüggések húzódnak. Azt már a választások előtt is tudtuk, hogy a közvetlen, a közvetett, illetve a kötelező járulékok a GDP-hez mérve az EU-ban Szlovákiában a legalacsonyabbak. Tőlünk kisebb elvonás csak a két balkáni és két balti tagállamban van. Ha pedig csak az eurózónát nézzük, akkor nálunk a legkisebb ez az arány. A szlovák adó- és járulékterhelés közel 12 százalékponttal maradt el az eurózóna átlagától. Ha az egyes tételeket nézzük, az Eurostat számai alapján az itt beszedett járulékok alulról közelítik a 27-ek átlagát, a közvetett adók tekintetében körülbelül 80%-on állunk, de a közvetlen adóknál – személyijövedelem-adó, társasági adó – még a felét se fizetjük az uniós átlagnak. Akár tetszik, akár nem, be kell látni, hogy az adóterhek emelése nélkül nem lehet a nem termelő terciális szektorban dolgozók bérköveteléseit kielégíteni (lásd orvossztrájk, pedagógussztrájk). Ellenben tény az is, hogy nálunk a korrupciós szint magas, így a beszedett források nagy része eltűnik az államigazgatás útvesztőiben. Állampolgári bizalom nélkül pedig az adóemelés hatékonysága rohamosan csökken. A Fico-kormány kényszerhelyzetben van. Gazdaságpolitikai lépéseit nem csupán a gazdasági helyzet határozza meg, hanem az immár uniós tervvé vált adóharmonizáció is. Brüszszel egyre határozottabban kíván fellépni az adóverseny ellen, nyomás alá helyezi az alacsonyabb adó- és járulékterhelést alkalmazó államokat. A kormány intézkedései ezért kívülről nézve eurokonformnak tűnnek, és a dicséret nem is marad el.
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?